Wszystkie trzy jackety ST3 Offshore gotowe już do transportu

lut 22, 2018 | Polskie nowości

DJI 0479

Zakończył się proces załadunku fundamentów kratownicowych szczecińskiego producenta ST3 Offshore dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Odpłynięcie barki planowany jest na dzisiaj. 

Prace załadunkowe rozpoczęły się 18 lutego. Za pomocą 120-metrowej suwnicy bramowej jackety zostały posadowione na barce. Najpierw każda z konstrukcji została podczepiona do ogromnego dźwigu, uniesiona i przeniesiona na barkę w miejsce docelowe na specjalną podbudowę. W zależności od miejsca, na którym stoi jacket fundamenty miały do pokonania odpowiednio – 90, 60 i 30 metrów.

Po odczepieniu konstrukcji od suwnicy, dźwig odjeżdżał i rozpoczynały się prace zabezpieczające jacket na czas transportu morskiego. Zostały zamontowane odciągniki, a siła zastosowanego docisku konstrukcji wynosi kilkaset ton na każdą z trzech nóg jacketa. Całość operacji załadunkowej jednego fundamentu wraz z montażem i pracami zabezpieczającymi wynosiła ok. 24 godzin pracy ciągłej.

Odpłynięcie barki z Nabrzeża Mazowieckiego na Ostrowie Brdowskim planowane jest na piątek – 23 lutego. Start – godz. 7 rano. Ok. godz. 9 ponton wyjdzie w kierunku Świnoujścia, do którego tandem (barka plus holownik) będzie płynął w asyście dodatkowego holownika. Przy sprzyjających warunkach pogodowych transport do Cuxhaven potrwa ok. 6 dni.

————————————————————

Po wygranym w 2015 r. pierwszym kontrakcie na produkcję platform pośrednich (ang. transition piece) dla DONG Energy,  ST³Offshore podpisało umowę na produkcję 20 fundamentów kratownicowych – jacketów. Wartość kontraktu objęta jest tajemnicą biznesową. Jackety to fundamenty kratownicowe na planie trójkąta równobocznego (rozstaw nóg wynosi ok. 28 m). Cała konstrukcja mierzy 60 metrów.

Projekt Borkum Riffgrund 2 zlokalizowany jest ok. 34 km na północ od niemieckiej wyspy Borkum, 54 km od wybrzeża Dolnej Saksonii. Morska farma wiatrowa Borkum Riffgrund 2 ma planowaną wydajność do 450 MW. Spośród 56 stalowych fundamentów, na których instalowane będą turbiny wiatrowe, 20 to fundamenty kratownicowe (ang. jacket), pozostałe 36 to monopale. Wykorzystane turbiny wiatrowe będą największymi na niemieckich wodach: 56 turbin o mocy 8 MW i 164-metrowych rotorach dostarczy firma MHI Vestas. Morska farma wiatrowa wyprodukuje wolną od CO2 energię, odpowiadającą rocznej konsumpcji elektryczności 460,000 niemieckich gospodarstw domowych.