ORLEN umacnia pozycję w sektorze paliw żeglugowych

cze 19, 2024 | Polskie nowości

Grupa ORLEN umacnia pozycję na rynku paliw żeglugowych. Istotnym elementem tego procesu są realizowane inwestycje jak budowa terminalu na Martwej Wiśle, której poziom zaawansowania przekroczył już 70 proc.

Wraz z zakończeniem projektu ORLEN wprowadzi możliwość załadunku bunkierki do obsługi trójmiejskich portów. Dzięki specjalnej barce, jednostki będzie można zaopatrzyć w paliwa konwencjonalne i biopaliwa.

Terminal na Martwej Wiśle wzmocni możliwości logistyczne gdańskiej rafinerii umożliwiając przeładunek ok. 2 mln ton produktów paliwowych rocznie. Na teren budowy dotarły pierwsze cztery ramiona nalewcze. W pozycji zaparkowanej każda jednostka ma 18 m wysokości, a ich łączna waga wynosi prawie 100 ton. Pozostałe cztery zostaną dostarczone do końca czerwca.

Docelowo, urządzenia o przepustowości sięgającej nawet 500 m sześc. na godzinę, będą wykorzystywane przy stanowiskach przeładunkowych do obsługi zbiornikowców. Zakończenie budowy jest zaplanowane na drugą połowę przyszłego roku. Inwestycja zarówno zwiększy możliwości dostaw biokomponentów, jak i usprawni logistykę transportową pomiędzy rafinerią a tankowcami. Wraz z uruchomieniem terminalu, koncern planuje wprowadzenie do eksploatacji bunkierki, obsługującej porty Trójmiasta w zakresie dostaw paliw konwencjonalnych i biopaliw.

Wprowadzone zmiany w regulacjach EU wynikające z pakietu FIT for 55 wskazują, że niezbędne będą kolejne inwestycje związane z dostępnością „zielonych” alternatyw dla konwencjonalnych paliw bunkrowych. ORLEN jako pierwszy na polskim rynku, wprowadził dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do napędu statków.

Od ponad 20 lat Grupa ORLEN dostarcza najwyższej jakości paliwa żeglugowe do wszystkich polskich portów morskich. Portfolio produktów rafineryjnych obejmuje szeroki zakres paliw gwarantujących najwyższą jakość oraz pełną zgodność z przepisami. W ofercie ORLEN już teraz znajdują się m.in. paliwa konwencjonalne MGO (DMA 0,1%S) i ULSFO (RMD80 0,1% S) oraz LNG, a w niedalekiej przyszłości także „zielone” paliwa alternatywne.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wypracowanemu know-how, Grupa ORLEN jest w stanie elastycznie obsługiwać dostawy, całodobowo zapewniając klientom pełne wsparcie i dostosowane rozwiązania.

Wszystkie oferowane przez ORLEN paliwa żeglugowe są zgodne z międzynarodową normą ISO 8217:2017 i spełniają wymagania Konwencji MARPOL.

Źródło: NDI