W stoczni Crist SA powstaje kolejny prom hybrydowy

cze 14, 2021 | Stocznie

crist steel 2

W piątek, 11 czerwca w stoczni Crist SA odbyło się cięcie pierwszych blach na nowoczesny i ekologiczny prom hybrydowy dla Finferries. To już trzeci tego typu, nowoczesny prom hybrydowy „plug-in”, w pełni wyposażony, budowany przez gdyńską stocznię dla fińskiego operatora promowego.

Prom hybrydowy (nr budowy P317) będzie pokonywać swoją trasę, korzystając wyłącznie z własnych baterii ładowanych bezpośrednio z lądu podczas ładunku i rozładunku, natomiast spalinowe zespoły prądotwórcze będą służyły jedynie jako rezerwowe źródło zasilania jednostki w przypadku złych warunków pogodowych na trasie.

Jednostka o długości 70 m, przeznaczona do eksploatacji na wodach o ograniczonym dostępie, specjalnie zaprojektowana dla połączenia Nauvo-Korppoo w Finlandii, będzie miała możliwość przetransportowania do 52 samochodów osobowych lub kombinację przyczep, ciężarówek, autobusów i samochodów, a także przewóz do 200 pasażerów na swoim pokładzie.

Należy przypomnieć, iż pierwszym wybudowanym przez Crist SA dla Finferries nowoczesnym, dwustronnym promem hybrydowym była Elektra. Innowacyjny system ładowania i rozwiązanie hybrydowe promu zostały nagrodzone m.in. międzynarodową nagrodą „Ship of the Year” w konkursie Marine Propulsion Awards 2018 oraz nagrodą CEMT 2018 przyznaną za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskiego przemysłu morskiego wręczoną podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

 

Źródło: Crist SA