W Elblągu o przekopie Mierzei Wiślanej

paź 14, 2016 | Polskie nowości

1abcElblag Min Grobarczyk

12 października Elblągu w obecności Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości odbyła się prezentacja dotycząca przekopu Mierzei Wiślanej. 

Ministerstwo przygotowało trzy alternatywne lokalizacje przekopu mierzei. Projekt, który powstanie będzie zależny od kubatury robót ziemnych, długości przeprawy oraz długości toru podejścia. Plan zakłada budowę dwóch mostów zwodzonych tak, by przeprawa nie paraliżowała ruchu drogowego.

Jak podkreśla minister Marek Gróbarczyk, realizacja inwestycji zapewni niezależność oraz bezpieczeństwo polskich granic, granic UE i NATO.

– Ten aspekt jest niezwykle ważny dla naszego kraju, wschodnia granica Unii Europejskiej, granica NATO, która jest w stu procentach kontrolowana przez stronę rosyjską, to rzecz niedopuszczalna, żeby bezpieczeństwo było w taki sposób zagrożone. To nie jest nasz główny argument, który przedstawiamy UE, i który znajduje w pełni zrozumienie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludności, bezpieczeństwo granicy UE i Polski – powiedział Gróbarczyk.

Dwa tygodnie temu Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg dotyczący opracowania dokumentacji projektowej dla kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w tym, śluzy z konstrukcją zamknięć, kanału głównego i odcinków połączeniowych z awanportem portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz portem postojowym od strony Zalewu Wiślanego (w zależności od wyników analizy falowania).

– 3 października ogłoszony został przetarg na projekt budowania kanału żeglugowego. (…) Chcemy prowadzić tę inwestycję zgodnie z prawem Unii Europejskiej, zgodnie z wszystkimi dyrektywami. Będziemy działać w porozumieniu z Komisją Europejską i zgodnie z normami środowiskowymi – dodał minister.

Prezentacja dotycząca inwestycji.

 

Biuro Prasowe MGMiŻŚ