Ustawa stoczniowa częściowo wchodzi w życie

sty 2, 2017 | Różne

1abcuscwwz17

Ma reaktywować wielki przemysł okrętowy m.in. w Szczecinie. W niedzielę wchodzi w życie część zapisów tzw. ustawy stoczniowej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Od 1 stycznia dla stoczni budujących kompletne statki będzie zniesiony podatek VAT. Według prezesa Szczecińskiego Parku Przemysłowego to pozytywna zmiana. Jak tłumaczy, skorzystają na niej mniejsze funkcjonujące już firmy w Szczecinie, a także daje ona warunki na ściągnięcie wielkiego producenta statków.

– Czekali na tę ustawę, z tego dobra będą mogli korzystać. Jako pierwsi wykonawcy również będą mogli z dobra tej ustawy korzystać – mówi prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

Część ustawy np. zapis o możliwość płatności podatku CIT w wysokości jednego procenta, musi sprawdzić i zaakceptować Komisja Europejska. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Zaremby, to tylko kwestia czasu.

– To było konsultowane. Natomiast Komisja Europejska ma doskonałą okazję by siedzieć cicho w tym zakresie. Dlatego, że przez długie lata przymykała oko na bezczelne dofinansowanie przemysłu stoczniowego przez Niemcy. Przypomnimy 927 milionów euro bezpośrednich i pośrednich dopłat – tłumaczy Zaremba.

Od 1 stycznia Fundusz Mars należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej przejmie od Towarzystwa Finansowego „Silesia” tereny Szczecińskiego Parku Przemysłowego, czyli dawnej stoczni. W przyszłym roku SPP zmieni swoją nazwę na Stocznia Szczecińska. Z kolei w pierwszej połowie 2017 roku ma być w Szczecinie położona stępka pod prom dla jednego z polskich armatorów promowych.

 

Źródło: radioszczecin.pl