Trelleborg i Ystad chcą zacieśnić współpracę

lis 17, 2015 | Polskie nowości

1abcPortofTrelleborg

Urzędnicy z dwóch szwedzkich miast portowych – Ystad oraz Trelleborga – zapowiedzieli ścisłą współpracę. Taka bliska kooperacja ma zaowocować m.in. wzmocnieniem pozycji obu portów. Skorzystać mieliby na tym również klienci.

Politycy reprezentujący magistraty w obu miastach, będących ważnymi ośrodkami portowymi w Skandynawii, zgłosili pomysł nowego modelu współpracy. Zgodnie z ich pomysłem, porty w Ystad oraz Trelleborgu miałyby działać jako jeden podmiot. Takie działanie miałoby przynieść wymierne korzyści.

Przedstawiciele obu urzędów twierdzą, że połączenie obu portów – w istocie działałyby one jako jedna firma – pozwoliłoby na łatwiejsze pozyskiwanie środków na inwestycje oraz wpłynęłoby na rozwój infrastruktury.

– Wyobrażam sobie, że takie działanie to stworzenie odpowiedniej wydajności dla naszych klientów oraz dla armatorów – powiedział Torbjörn Karlsson, radny z Trelleborga.Przede wszystkim zwraca się jednak uwagę, że ścisła współpraca i ewentualne funkcjonowanie jako jeden podmiot to szansa na większy posłuch w Szwedzkiej Administracji Transportu, która odpowiedzialna jest za planowanie inwestycji infrastrukturalnych.

Zarówno do Ystad, jak i do Trelleborga pływają promy z Polski. Do Ystad kursują ze Świnoujścia promy Unity Line oraz Polferries. Ten sam polski port oferuje połączenia towarowe z Trelleborgiem (TT-Line, Unity Line). 

 

PromySkat

Źródło: sverigesradio.se