Świnoujście i Kołobrzeg nie trafią na burtę statków PŻM

maj 28, 2015 | PŻM

1karpaty1Nazwy pięciu miast z województwa zachodniopomorskiego znajdą się na burtach masowców Polskiej Żeglugi Morskiej. Statki trafią do eksploatacji prawdopodobnie do 2017 roku. 

Będą to masowce Barlinek, Nowogard, Karlino, Drawno i Gryfino. Statki mają mieć po 39 tysięcy ton nośności i wszystkie powstaną w chińskich stoczniach.

Staramy się propagować polskie nazwy – mówi dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej, Paweł Szynkaruk. – Polskie regiony, góry, rzeki i jeziora. Pływa nasz flagowy statek Szczecin, jest też Koszalin.

Burmistrz Karlina – Waldemar Miśko, od nas dowiedział się, że nazwa jego miasta znajdzie się na burcie statku.

PŻM nie zdecydował się na nazwanie statku Świnoujście, nie będzie też Kołobrzegu. Chodzi o polskie litery takie jak „ś” i „ł”. – Nazwy zapisane w transkrypcji angielskiej nie są nazwami miast. Nie chcemy kaleczyć języka polskiego – tłumaczy dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej, Paweł Szynkaruk.

Nowe masowce powstaną w ramach programu inwestycyjnego Polskiej Żeglugi Morskiej na lata 2015-20. Szczeciński armator planuje wybudować 18 statków. Kolejne mają nosić nazwy miast wschodniego wybrzeża.

Źródło: radioszczecin.pl