Sezon ciekawych wizyt w Porcie Gdynia otwarty

maj 7, 2015 | Port Gdynia

1awycieczkowiecgdyniaW dniu dzisiejszym zainaugurowany został kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. O godz. 7.00 przy Nabrzeżu Francuskim zacumował pływający pod  włoską banderą statek pasażerski „Costa Pacifica”. Jest to pierwsze przybycie do Gdyni tego statku z 7 planowanych na ten rok. „Costa Pacifica” mierzy 290,2 m długości i jest jednym z największych statków wycieczkowych, który w tym roku przybędzie do Gdyni. Niedaleko  tej imponującej jednostki pasażerskiej podziwiać można  chlubę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych – niszczyciela USS „Jason Dunham”

Armatorem pierwszego w tym roku gościa z pasażerami na pokładzie  – statku „Costa Pacifica”  jest  Costa Crociere. Statek wybudowano w 2009 roku w stoczni Fincantieri (Włochy). Jego załoga liczy 1100 osób, a na pokład może wejść max. 3800 pasażerów. Statkami bliźniaczymi są: Costa Concordia, Costa Serena, Costa Favolosa, Costa Fascinosa.

„Costa Pacifica” to piękna jednostka, wyposażona m. in. w naturalnych rozmiarów symulator wyścigów samochodowych Grand Prix, olbrzymi ekran na wolnym powietrzu, baseny ze zjeżdżalniami, teatr i usługi centrum urody L’Oreal Paris. Kilka restauracji na pokładach statku proponuje szeroki wachlarz dań różnych kuchni, jak na przykład : francuskiej, włoskiej, meksykańskiej, azjatyckiej, japońskiej.  Amatorzy dań fast food oraz zdrowej żywności również znajdą coś dla siebie. „Costa Pacifica” urządzona jest z zastosowaniem wielu różnych stylów architektonicznych, nawiązujących do różnych gatunków muzycznych i nazywana jest „Statkiem muzyki”. Zapewnia bowiem swym gościom niespotykaną i wyjątkową atrakcję – możliwość nagrania własnej płyty w nowoczesnym studiu nagrań, tuż za teatrem Stardust. „Costa Pacifica” opuści gdyński port dziś o godz. 20.00.

Innym,  niezwykle ważnym gościem przy Nabrzeżu Francuskim  jest amerykański  niszczyciel USS „Jason Dunham”, który stanie się  w dniu jutrzejszym  celem kolejnej w ostatnim czasie wizyty w Porcie Gdynia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego.  Amerykański okręt weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu BALTOPS 2015, które odbędzie się w dniach 5 – 20 czerwca br.

USS „Jason Dunham” to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów amerykańskiej Marynarki Wojennej. Wyposażony jest w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk.  Jednostka ma 155 m długości i zabiera około 320 osób załogi. Okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy Piechoty Morskiej.

 

Port Gdynia