Są kontrakty na infrastrukturę systemów elektrycznych dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

sty 1, 2023 | Polskie nowości

Polenergia i Equinor wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Inwestycje MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, to dwie z największych i najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych powstających w Polsce.

Projekty zlokalizowane będą w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, około 27 i 40 km od portu Łeba, gdzie znajdować się będzie baza operacyjno-serwisowa inwestycji. Ich łączna moc wyniesie 1440 MW, co pozwoli pokryć roczne zapotrzebowanie na czystą energię elektryczną ponad 2 mln gospodarstw domowych.

W ramach przyznanych kontraktów, Hitachi Energy będzie odpowiedzialna za projekt instalacji elektrycznej obu farm – od turbin wiatrowych do punktu przyłączenia z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w stacji Słupsk-Wierzbięcino.

„Zamawiamy 'serce’ systemu przesyłu i transformacji energii z morskich farm wiatrowych. To jedne z najważniejszych kontraktów naszych bałtyckich projektów. Podejmujemy współpracę z wiodącą firmą energetyczną na świecie, której technologia HVAC jest kluczowa dla efektywnej transmisji energii z morza na ląd. Budujemy wokół projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III silny światowy zespół, który zwiększy ich konkurencyjność i będzie wspierał zrównoważoną energetyczną przyszłość nas wszystkich. Liczymy też na wspólne inicjatywy, które pozwolą osiągnąć nasze ambitne cele w zakresie local content.” – stwierdza dr Michał Michalski, prezes zarządu Grupy Polenergia.

Każda umowa obejmuje również analizy systemowe oraz uwzględnia integrację wszystkich urządzeń od współpracujących wykonawców. Pozwoli to na zaprojektowanie kompletnych farm wiatrowych z bezpiecznym, optymalnym kosztowo i stabilnym systemem przesyłowym, zgodnym z wymogami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.

Ponadto Hitachi Energy będzie odpowiedzialna za dostawę kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej, a także za dostawę pod klucz stacji lądowej. Kontrakty obejmują również prace montażowe i przyłączeniowe.

„To kolejny kamień milowy dla naszych morskich projektów wiatrowych, które będą dostarczać energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej. Bardzo cieszymy się na współpracę z Hitachi Energy oraz z ich lokalnymi podwykonawcami w celu wprowadzenia tego konkurencyjnego źródła energii odnawialnej do Polski” – mówi Michał Kołodziejczyk, country manager Equinor w Polsce.

Hitachi Energy działa na polskim rynku od 97 lat i zatrudnia około 2,5 tysiąca osób. Posiada biura oraz centra technologiczne, badawcze i inżynieryjne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku, a także fabryki w Łodzi i Przasnyszu.Podpisane kontrakty szacują, że od 25 proc. do 35 proc. całkowitej ich wartości – w tym zamówienia sprzętu od dostawców zewnętrznych, powinno zostać zainwestowane lokalnie.

„Kilka tygodni temu jako Equinor podpisaliśmy z Hitachi umowę o strategicznej współpracy w związku z przyszłymi projektami. Kontrakt na dostawę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III jest pierwszym od tamtego czasu i bardzo cieszymy się, że możemy przystąpić do realizacji naszego wspólnego przedsięwzięcia. Razem z Hitachi Energy chcemy rozwijać lokalny łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych w Polsce.” – dodaje Mette H. Ottøy, dyrektor ds. zakupów w Equinor.

W maju 2021 roku projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Łączna moc obu projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to 1440 MW i stanowi znaczną część pierwszej fazy programu rozwoju polskiej branży morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 5900 MW.

Ostateczna decyzja inwestycyjna dla obu projektów uzależniona jest od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowana jest na 2024 rok, a pierwsza energia ma być dostarczona do sieci w 2027 roku.

Polenergia – polska, prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i gazowych źródeł, dystrybucji i obrotu oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów detalicznych i biznesowych. Kreuje innowacyjne rozwiązania łączące zeroemisyjną energetykę systemową z energetyką prosumencką. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3000 MW.

Equinor od 2018 roku zaangażowany jest w rozwój trzech dużych morskich projektów wiatrowych w Polsce – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III (łączna moc 1440 MW) z CfD przyznanym przez polski URE w 2021 roku oraz MFW Bałtyk I (1560 MW), który jest na wcześniejszym etapie rozwoju. Projekty te są rozwijane w ramach spółki joint venture z Polenergią.

W 2022 roku Equinor podpisał z PGNiG 10-letnią umowę sprzedaży gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe.

Equinor w Polsce działa z biura głównego w Warszawie oraz z biura lokalnego w Gdańsku, zatrudniając czołowych ekspertów zaangażowanych w rozwój projektów odnawialnych źródeł energii na morzu i na lądzie. Firma rozwija również bazę O&M w Łebie dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.

Źródło: Polenergia