Premier Morawiecki w Porcie Gdańsk

kwi 1, 2019 | Port Gdańsk

2 2

Szef rządu odwiedził terminal kontenerowy DCT w Porcie Gdańsk. Premierowi towarzyszył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Podczas spotkania z przedstawicielami DCT Gdańsk, Premier podkreślił, jak dużą rolę dla polskiej gospodarki odgrywa obecnie transport morski towarów. Wyraził również przekonanie, że możliwości przeładunkowe Portu Gdańsk będą w stanie przewyższyć zdolności obsługowe największych portów morskich w Europie. Mówił, że gdański port zbliża się obecnie do możliwości portu w Southampton w Wielkiej Brytanii. Jak przewiduje Premier Morawiecki, dzięki planowanym inwestycjom Port Gdańsk w ciągu 5-6 lat będzie w stanie dorównać zdolnościom przeładunkowym portu w Hamburgu.

– Jesteśmy coraz bardziej efektywni. Przekładamy nasze działanie gospodarcze na korzyści dla polskich pracowników, polskich przedsiębiorców, dla Polskiego Funduszu Rozwoju i przede wszystkim również dla Skarbu Państwa, dla budżetu polskiego – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier w swoim wystąpieniu podkreślał, że planowane są ogromne inwestycje. W najbliższych 8-9 latach na rozwój zostanie przeznaczonych około 3 mld euro. Mówił także o tym, że Polska potrafi wykorzystać potencjał handlowy i gospodarczy. Gdańsk, jak i całe Trójmiasto oraz Szczecin, jest oknem na świat i pracuje coraz silniej na rzecz Polski.

W minionym miesiącu akcje DCT Gdańsk zostały zakupione przez Polski Fundusz Rozwoju, PSA International Ptd Ltd (PSA) i IFM Global Infrastructure Fund (IFM). Wartość transakcji to kwota powyżej 5 mld zł.

– Nowi właściciele DCT Gdańsk z pewnością będą kontynuować realizację planów inwestycyjnych terminalu. Port w Gdańsku jest pierwszą lokalizacją na Bałtyku – i w tym regionie Europy w ogóle – którą wybrało PSA. To pokazuje, że jesteśmy stabilnym i bezpiecznym partnerem. Jest to sygnał nie tylko dla największych, ale i dla mniejszych przedsiębiorców, że jesteśmy perspektywiczni i warto u nas inwestować. Liczymy, że za PSE przyjdą inni liderzy logistyczni, do tej pory nieobecni w tej części Europy – tłumaczy Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Port Gdańsk znajduje się na 15. miejscu listy największych portów kontenerowych w Europie. Terminal DCT Gdańsk jest przystosowany do obsługi największych statków kontenerowych na świecie. Innowacyjne wyposażenie terminala zapewnia jego wysoką wydajność przeładunkową.

 

Port Gdańsk