„Powiedzcie światu jak Polska jest piękna”. Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości

maj 21, 2018 | Polskie nowości

WOS200518 055

Legendarny polski żaglowiec „Dar Młodzieży” 20 maja wyruszył w Rejs Niepodległości dookoła świata. – Wam, nasi młodzi przyjaciele, podczas tej niezwykłej przygody życzę stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów. Powiedzcie światu, jak Polska jest piękna – mówił podczas uroczystości na gdyńskim Skwerze Kościuszki minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Od piątku na Skwerze Kościuszki w Gdyni obywały się koncerty dla mieszkańców i turystów pod nazwą „Żagle wolności”. W sobotę na pokładzie żaglowca odbył się również uroczysty bankiet oraz pokaz sztucznych ogni.

Niedzielną ceremonię wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości poprzedził uroczysty Konwent Morski, w którym udział wzięli m.in. Premier Mateusz Morawiecki, minister Marek Gróbarczyk czy kapitan Zbigniew Sulatycki.

W swoim powitalnym przemówieniu minister Marek Gróbarczyk odniósł się do historii Daru Młodzieży i nawiązaniu Rejsu Niepodległości do 1934 roku i historycznego Daru Pomorza. Przypomniał działania polskiego rządu w obszarach gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, edukacji morskiej i rybołówstwa. – Podejmowane przez ostatnie dwa lata działania już przynoszą pierwsze rezultaty, w postaci licznych projektów infrastrukturalnych wspomagających rozwój gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a także reaktywacji szkolnictwa branżowego – mówił szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Minister zwrócił się także do uczestników Rejsu Niepodległości.  – Podróż, w której bierzecie udział to jedna z największych przygód Waszego życia. To Wy, poprzez codzienną okrętową pracę będziecie dbać o to, by ten legendarny żaglowiec godnie reprezentował naszą Ojczyznę na morzach i oceanach świata. Dziś tworzycie naszą wspólną historię, tak jak tworzyła go załoga Daru Pomorza w latach 30. XX wieku – zaznaczył.

– Wierzę, że dzięki rejsowi Daru Młodzieży oraz młodym ambasadorom Polski na jego pokładzie, w wielu miejscach na świecie zagości cząstka naszej Ojczyzny. Wam, nasi młodzi przyjaciele, podczas tej niezwykłej przygody życzę stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów – mówił minister Gróbarczyk. Na koniec zwrócił się do całej załogi z hasłem:  – Powiedzcie światu, jak Polska jest piękna.

Po przemówieniu rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusza Zarębskiego odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Mszę koncelebrował m.in. Nuncjusz Apostolski w Panamie.

Następnie swoje przemówienia wygłosili premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński oraz kapitan Zbigniew Sulatycki.

Tuż po godz. 12:00 premier Morawiecki oraz minister Gróbarczyk weszli na pokład statku, by odebrać meldunek od Komendanta Daru Młodzieży i załogi. Następnie żaglowiec wyruszył w podróż dookoła świata.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Natomiast główni sponsorzy tego historycznego wydarzenia to: PKN Orlen, Tauron, Polska Fundacja Narodowa.

 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej