Polak podróżnikiem roku według National Geographic!

lut 11, 2015 | Polskie nowości

1doba 01 ed9e9c1791Aleksander Doba zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015 National Geographic. 68-letni emerytowany inżynier z Polic przepłynął samotnie kajakiem najszerszy odcinek Atlantyku pomiędzy Europą i Ameryką Północną. W ciągu 167 dni pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów. Dziś wygrał głosowanie internautów z całego świata.

Tegoroczny plebiscyt cieszył się szczególną popularnością, co odzwierciedla rekordowa liczba głosów, zwłaszcza w zestawieniu z ubiegłorocznym wynikiem wynoszącym 75 tysięcy kliknięć. W tym roku było ich ponad pół miliona.

Aleksander Doba był jednym z 10 kandydatów, których dokonania z 2014 roku uznane zostały przez National Geographic za wyjątkowo istotne dla świata podróżników i eksploratorów.

W tej grupie znalazło się trzech reprezentantów Europy. Oprócz Polaka – szwajcarski alpinista Ueli Steck i brytyjski pływak Lewis Pugh.

Aleksander Doba jest jedynym Polakiem, który w dziesięcioletniej tradycji konkursu został nominowany do tego prestiżowego wyróżnienia.

Po otrzymaniu wiadomości o wygranej mówił, że jest szczęśliwy, iż jego wyprawa kajakiem przez ocean spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ludzi z całego świata. Ma również nadzieję, że zainspiruje wielu z nich do realizacji własnych marzeń i planów.

 

Źródło: fakty.interia.pl