PERN podpisał umowę na wybudowanie Terminala w Gdańsku

kwi 9, 2013 | Gdańsk

1nafotwyPERN „Przyjaźń” podpisało wczoraj w obecności ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego umowę z Konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud S.A. na wykonanie inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I. Inwestycja ma być zrealizowana za 415 mln zł w systemie „projektuj i buduj” i oddana pod klucz pod koniec 2015 roku. Konsorcjum wygrało wcześniej przetarg na Generalnego Realizatora Inwestycji.

Terminal Naftowy w Gdańsku docelowo będzie pierwszym w Polsce hubem morskim o pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. na ropę naftową, produkty ropopochodne i chemikalia. Będzie oferował kontrahentom szereg usług jak magazynowanie, blendowanie, czy kumulacje ropy naftowej. Stanie się oknem na świat dla polskich i niemieckich rafinerii oraz traderów operujących w basenie Morza Bałtyckiego, a także ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Inwestycja w terminal naftowy w Gdańsku jest wymiernym dowodem na to, że nie tylko mówimy o tym co będziemy robić, nie zapowiadamy tych inwestycji, tylko przechodzimy do rzetelnej pracy każdego dnia. Jest to jeden z kilkunastu projektów energetycznych realizowanych na terenie Polski. Dzisiaj Gdańsk, Trójmiasto, Pomorze staje się dla Polski oknem energetycznym na cały świat – powiedział Minister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski

W pierwszym etapie, którego zakończenie jest planowane w 2015 roku zostanie wybudowana część dedykowana ropie naftowej , czyli zbiorniki o pojemności ok. 400 tys. m. sześc. wraz z kompletną infrastrukturą niezbędną do funkcjonowania całego Terminala jak rurociągi, pompownie na ropę naftową, pompownie p.poż z niezbędnymi instalacjami, systemy bezpieczeństwa, nadzoru i sterowania oczyszczalnie ścieków, a także budynki, drogi i place, pełne zagospodarowanie terenu. W trakcie inwestycji po rozpisaniu biznes planu, Spółka zamierza rozpisać następne postępowania przetargowe na kolejne części inwestycji, które będą opłacalne biznesowo.

Budowa terminala naftowego w Gdańsku otworzy przed polską logistyką naftową, a także naszymi klientami, czyli rafineriami i traderami zupełnie nowe możliwości działania. Moim marzeniem jest żeby łopaty pod budowę terminala zostały wbite jeszcze w tym roku. Doświadczenie Konsorcjum daje nadzieję, że to się uda – powiedział Marcin Moskalewicz, Prezes Zarządu PERN Przyjaźń SA.
Konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud S.A. z siedzibą w Warszawie – w kontekście dotychczas zrealizowanych zamówień – daje rękojmię należytego wykonania Terminala. W postępowaniu przetargowym złożyło wykaz wybudowanych dotychczas obiektów wraz listami referencyjnymi potwierdzającymi niezbędną wiedzę i doświadczenie. Wśród wykonanych inwestycji znajduje się m.in. kilkanaście obiektów do magazynowania lub przeładunku węglowodorów.