Perły Biznesu wręczone. Wyróżnienia dla OT Logistics oraz Poltramp Yard

lut 8, 2018 | Polskie nowości

PerłyBiznesu2017 Laureaci 1 2

Dynamiczny rozwój sektora logistycznego i sektora e-commerce na Pomorzu Zachodnim uznała za  Wydarzenie Gospodarcze 2017 roku kapituła konkursu organizowanego przez redakcję zachodniopomorskiego magazynu gospodarczego Świat Biznesu. Statuetkę w kategorii Osobowość Biznesu odebrał deweloper Lesław Siemaszko.

Perły Biznesu to nagroda gospodarcza Pomorza Zachodniego przyznawana od 14 lat w dwóch kategoriach – Wydarzenie Gospodarcze i Osobowość Biznesu. 

Organizatorem  konkursu oraz gali wręczenia nagród jest redakcja Świata Biznesu kierowana przez red. Włodzimierza Abkowicza, a mecenasem gali – Polska Fundacja Przedsiębiorczości. Laureatów i wyróżnionych wybiera kapituła składająca się ze szczecińskich naukowców i publicystów ekonomicznych, jej przewodniczącym jest prof. Stefan Domek, prorektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. 

Statuetka nagrody przedstawia mankiet koszuli z perłową spinką. Perły Biznesu zostały rozdane po raz 14. podczas Gali 8 lutego 2018 r. w Hotelu Novotel Szczecin Centrum. 

Wydarzenie Gospodarcze 2017 

Nagroda główna

Dynamiczny rozwój sektora logistycznego i sektora e-commerce na Pomorzu Zachodnim – nagroda dla Centrum Logistyczne Amazon oraz klastra e-biznesu Pomorza Zachodniego.

Pomorze Zachodnie coraz bardziej wykorzystuje swoją lokalizację. Logistyka stała się jedną z priorytetowych branż regionu, swoje centra dystrybucyjne lokuje w okolicach Szczecina wiele czołowych firm. Światowy potentat handlu internetowego Amazon w 2017 r. otworzył w Kołbaskowie najnowocześniejsze w Europie centrum dystrybucyjne o powierzchni prawie 150 tys. m2, zajmujące się przechowywaniem i rozsyłaniem przesyłek niewielkich rozmiarów, jak np. książki i drobny sprzęt elektroniczny. W ciągu kilku lat Amazon planuje zatrudnić w centrum ponad tysiąc osób, które wspierać będzie prawie trzy tysiące specjalistycznych robotów.

Wyróżnienia

1.Stocznia prywatna Poltramp Yard w Świnoujściu – za rozwój stoczni specjalizującej się w produkcji zaawansowanych technologicznie jednostek.

Poltramp Yard S.A. to działająca firma działająca w sektorze przemysłu stalowego i okrętowego. Posiada własne biuro projektowe i wydział badawczo-rozwojowy. W 2017 r. stocznia wybudowała m.in. pełnomorski statek rybacki dla armatora norweskiego, pięć statków serwisowych do obsługi farm łososiowych, dwa kutry rybackie, dwa holowniki oraz pierwszą z serii zautomatyzowaną barkę do karmienia łososi. Oprócz tego realizowała liczne remonty i przebudowy statków.

2.Grupa Zdrojowa Invest & Hotels – za rozwój bazy wypoczynkowej na Pomorzu Zachodnim. W roku 2017 wywodząca się z Kołobrzegu Grupa Zdrojowa Invest & Hotels zbudowała 5-gwiazdkowy, hotel Radisson Blu Resort w Świnoujściu z centrum rekreacji wodnej.

3. Firma OT Logistics za konsekwentną realizację strategii rozwoju firmy.

Grupa Kapitałowa OT Logistics SA jest obecnie największym operatorem portowym w Polsce i liderem w obszarze żeglugi śródlądowej w Europie Środkowo-Wschodniej. W roku 2017 spółka zwiększyła liczbę udziałów w chorwackim porcie Luka Rijeka do 32,56% i w porozumieniu z innymi udziałowcami przejęła nad nim kontrolę operacyjną. Powołany przez spółkę Dział Logistyki Intermodalnej oferuje m.in. usługi transportowe przy eksporcie i imporcie towarów z Chin. 

4. Cukiernia – Piekarnia Asprod w Kliniskach Wielkich za dwudziestopięcioletni rozwój ekologicznego zakładu piekarniczo – cukierniczego

Firma Asprod wydała w ciagu 25 lat na inwestycje w regionalną gospodarkę żywnościową ponad 140 mln zł. Stworzyła Piekarnię Ekologiczną z nowocześnie wyposażonym laboratorium kontroli jakości.

Osobowość Biznesu 2017

Nagroda główna

Lesław Siemaszko, właściciel i twórca firmy deweloperskiej Siemaszko. Lesław Siemaszko był inicjatorem i mecenasem jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych ubiegłego sezonu  koncertu skrzypaczki Veriko Tchumburidze z Gruzji, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Firma Siemaszko to znany i doświadczony deweloper, który ma w swoim dorobku ponad 3,5 tys. zbudowanych mieszkań na nowych osiedlach i ponad sto domów. W minionym roku „Siemaszko” zaprezentował swój najnowszy spektakularny projekt – dwa ekskluzywne 17-kondygnacyjne apartamentowce w Międzyzdrojach, położone nad samym morzem. 

Wyróżnienia

1. Katarzyna Koroch, dyrektor zarzadzająca regionu zachodniego bankowości detalicznej Pekao SA. Katarzyna Koroch posiada wieloletnie doświadczenie menedżerskie. Od wielu lat współodpowiada za organizację turnieju tenisowego Pekao Szczecin Open.

2.Andrzej Wojdała, dyrektor zarządzający Avid Technology Poland w Szczecinie.

Z oprogramowania stworzonego przez szczeciński oddział amerykańskiej firmy Avid Technology  i sprzętu korzystali twórcy Gwiezdnych Wojen, Marsjanina czy też Avatara, światowej sławy muzycy, laureaci Grammy oraz niezliczone stacje telewizyjne. Obecnie spora część rozwiązań stosowanych przez stacje telewizyjne na całym świecie to efekt wieloletniej pracy szczecińskiego zespołu, który wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki na świecie, takie jak  ultrawysokie rozdzielczości obrazu i wideo 360 stopni. 

3. Paweł Finkelman, właściciel i twórca firmy informatycznej Nordic Consulting and Development Company w Szczecinie. Z dużym pietyzmem odrestaurował stary budynek Pralni z 1890 r. przy ul. Glowackiego w Szczecinie, na terenie  dawnego Fortu Prusy, gdzie pracuje dziś 100 osobowy zespół NCDC. NCDC jest firmą, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania i dostarczaniem usług IT  do potrzeb dużych instytucji finansowych na całym świecie. 

4. Marek Pałac, dyrektor zarządzający firmy KlippanSafety Polska ze Stargardu.  

Marek Pałac kieruje polskim oddziałem szwedzkiej grupy CalixKlippan, który od 15 lat produkuje w Stargardzie elementy wyposażenia samochodów ciężarowych, takie jak bagażniki dachowe, łóżka montowane w kabinach, pasy bezpieczeństwa. Koncern Volkswagen przyznał firmie Klippan tytuł najlepszego dostawcy. 

*****************************

Podczas Gali przyznane został także nagrody:

– Gwiazda Świata Biznesu 2017 r. – nagroda specjalna Świata Biznesu trafiła do spółki Mojsiuk, znanego dilera Mercedesa, za konsekwencję i wytrwałość w budowaniu  biznesu i marki firmy. W 2017 roku otworzono w Szczecinie nowoczesny salon samochodów dostawczych Van Procenter Mojsiuk.

– Inspirujący Start – nagrody przyznawane przez Polską Fundację Przedsiębiorczości i portal Szczecinbiznes.pl młodym przedsiębiorcom trafiły do Anny Samborskiej-Owczarek z firmy FRIS Style Myślenia oraz Jakuba Purola, twórcy marki Urban Form. 

Podczas gali wystąpiła w minirecitalu jazzowym Kaśka O. ,zwyciężczyni 44. Konkursu Wokalistów Jazzowych Zamość 2017, uczennica Jolanty Szczepaniak – Przybylińskiej oraz Marka Kazany.