Nowoczesna płyta do budowy statków powstaje na Wyspie Ostrów

kwi 1, 2019 | Polskie nowości

Płyta montażowa wizualizacja

Rusza budowa płyty montażowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. To jedyna w Polsce konstrukcja przystosowana do budowy i wodowania dużych jednostek oraz wielkogabarytowych konstrukcji. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 16,5 mln zł. 

Inwestor i właściciel terenu – Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę z generalnym wykonawcą tej unikatowej konstrukcji do produkcji stoczniowej. Przetarg wygrała firma POLEKO Sp. z o.o. z Gdańska. PSSE otrzymała też pozwolenie na budowę obiektu. Płyta o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych i nośności do 20 ton na metr kwadratowy powstanie obok hali nr 33. Będą mogły na niej powstawać jednostki o długości do 180 metrów z możliwością wodowania przy Nabrzeżu Trawlerowym. Na płycie mogą też być budowane wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. Jednolita betonowa płyta montażowa uzbrojona będzie we wszystkie media. Wykonana według najnowszych technologii budowlanych umożliwi prowadzenie tam  zaawansowanej produkcji przemysłowej i zagwarantuje najwyższe standardy bezpieczeństwa pracy. 

Inwestycja szacowna na ok. 16, 5 mln zł ma być ukończona w ciągu 15 tygodni, czyli w pierwszej dekadzie lipca. W tym samym miesiącu Stocznia Gdańsk uruchomi tam produkcję stoczniową oraz wież wiatrowych typu onshore i offshore.  W związku z nowymi kontraktami spółka rozszerza produkcję i jej część przenosi na front Wyspy Ostrów na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W związku z tym  PSSE i Balitc Operator (spółka z Grupy ARP S.A., która jest właścicielem Stoczni Gdańsk) podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie w sprawie  dzierżawy i  ewentualnego nabycia w przyszłości płyty montażowej oraz części hali nr 33. Przeprowadzone przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną prace modernizacyjne obiektu umożliwią budowę w jego wnętrzu jednostek o długości do  90 metrów, szerokości do 16 metrów i bezpośrednie wodowanie ich z doku lub pontonu. W zrewitalizowanym budynku będzie można także produkować wielkogabarytowe konstrukcje stalowe.

–  Od czasu ogłoszenia projektu Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek konsekwentnie realizujemy zaplanowane prace, dzięki którym przywracamy ten teren dla produkcji stoczniowej.  W porozumieniu z Agencją Rozwoju Przemysłu realizujemy projekt aktywizacji obszarów postoczniowych oraz znajdującej się na nich infrastruktury. Krok po kroku zbliżamy się do celu – stworzenia sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i  wykwalifikowane kadry – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Sprawne pozyskanie pozwolenia na budowę możliwe było dzięki zaangażowaniu wielu stron, w tym Urzędu Morskiego w Gdyni, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Gdańsku, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku.

Prowadzone obecnie przez PSSE prace rewitalizacyjne obejmują 5 ha Wyspy Ostrów. Celem Strefy jest także pozyskanie inwestorów na pozostałe należące do niej tereny. Front Wyspy to usytuowany niemal w centrum Gdańska, bezpośrednio graniczący z 550-metrowymi nabrzeżami Kaszubskim i Trawlerowym oraz Stocznią Gdańsk i dobrze skomunikowany obszar przemysłowy, z dostępem do bocznic kolejowych i kolejowej przeprawy promowej. 

 

strefa.gda.pl