Nowe promy powstaną w polskich stoczniach

lut 18, 2016 | Polskie nowości

1stocznia

Program „Batory” to część planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który zakłada m.in. budowę w polskich stoczniach promów pasażerskich. Jednostki ma zamówić Polska Żegluga Morska i Polska Żegluga Bałtycka. Inwestycję ma finansować Polski Fundusz Rozwojowy.

– Nowe promy samochodowo-pasażerskie są bardzo potrzebne – mówi kapitan Mirosław Folta, przewodniczący Rady Pracowniczej Polskiej Żeglugi Morskiej. – Te promy, które pływają mają już swoje lata.

Promy mają średnio po 30 lat. 

– Szacuje się, że na linie do Szwecji może wejść nawet osiem nowych jednostek – mówi Kazimierz Sikora z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. – Chyba do 2020 roku jest granica ważności dokumentów wydanych na te statki i po prostu nie ma sensu dalej inwestować. Trzeba zmienić promy. 

Promy nie powstają, bo główny problem tkwi w finansowaniu inwestycji. – Na dziś to około 100 mln euro za jeden prom – szacuje Folta.

Polscy armatorzy deklarują, że nowe promy na pewno znajdą zatrudnienie. Co roku wielkość ładunków przewożonych do Szwecji rośnie o 10 procent.

Program „Batory” zakłada, że budowę promów sfinansuje nowy rządowy fundusz.

 

Źródło: radioszczecin.pl