Nowa jakość usług z nowym sezonem wycieczkowym w Porcie Gdańsk

maj 19, 2016 | Polskie nowości

1abcsezon2016

W dniu 18 maja br. Port Gdańsk celebrował początek kolejnego sezonu wycieczkowego, który oprócz dziewiczych zawinięć luksusowych statków wycieczkowych przyniesie także nowe lepsze rozwiązania dla pasażerów.

Na cały sezon letni 2016 armatorzy zaawizowali łącznie 29 zawinięć statków pasażerskich. Część z nich odwiedzi port nie po raz pierwszy. Są jednak i takie, które w tym sezonie odbędą dziewiczy rejs do gdańskiego portu. Wśród tych ostatnich warto wymienić ponad 200-metrowy statek Aidavita, którego wizytę zaplanowano na 19 maja, jednostkę Ocean Majesty, która dwukrotnie zawinie do nabrzeży Portu Gdańsk – 2 czerwca oraz 1 lipca.

Pierwszą wizytę w porcie złoży także portugalska Astoria (18 czerwca) oraz pływający pod banderą Wysp Bahama National Geographic Orion, który pojawi się w Gdańsku dwukrotnie -19 sierpnia oraz 2 września. Najmniejszym statkiem będzie jednostka o nazwie Corinthian, którą Gdańsk gościć będzie w tym sezonie aż ośmiokrotnie.

Największym z kolei statkiem wycieczkowym będzie 205-metrowy MS Albatros, który po raz ostatni gościł w Gdańsku w 2014 roku. Teraz jego wizytę zaplanowano na 21 czerwca.

Podobnie jak w latach ubiegłych statki przyjmowane będą przy dwóch nabrzeżach – Obrońców Westerplatte oraz nabrzeżu WOC II. Dużą nowością będzie natomiast szeroki pakiet propozycji i udogodnień przygotowanych dla turystów, którzy drogą morską przybędą na pokładach luksusowych jednostek.

Nowością w tym sezonie będzie możliwość korzystania przez pasażerów z bezpłatnego łącza Wi-Fi na obu nabrzeżach, do których cumować będą jednostki wycieczkowe, co jest odzewem portu na zapotrzebowanie jakie zgłasza rynek. Kolejnym udogodnieniem będzie możliwość odbycia pieszej wycieczki pod pomnik Westerplatte, trasą nigdy dotąd niedostępną dla pasażerów. Pozwoli to na przejście pasażerów z nabrzeża bezpośrednio pod pomnik bez konieczności korzystania z ogólnodostępnej drogi publicznej. Tym samym skrócony zostanie do zaledwie kilku minut czas dotarcia pasażerów pieszo do jednego z najważniejszych zabytków Gdańska upamiętniającego wybuch II Wojny Światowej.

Od tego roku Port Gdańsk podjął także współpracę z nową korporacją taksówkową zapewniającą sprawny i ekologiczny dojazd do wybranych miejsc w mieście i poza nim nowoczesnymi autami o napędzie hybrydowym.

Inną nowością jest oferta przygotowana przez Gdańską Organizację Turystyczną, która zadbała o odświeżenie wizerunku punktu informacji turystycznej na Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Na tę okazję przygotowała także broszury informacyjne prezentujące pakiet ofert dla tych pasażerów, którzy podjęli decyzję o indywidualnym spędzeniu wolnego czasu w Gdańsku.

Od tego sezonu Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wraz z Gdańską Organizacją Turystyczną postanowił także wprowadzić nową atrakcję dla jednostek inaugurujących swym zawinięciem sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. Specjalnie dla tych statków i ich pasażerów od teraz co roku przygotowany będzie specjalny pokaz artystyczny, który pozwoli przybliżyć turystom sławną polską gościnność.

Rynek turystyki morskiej cieszy się na Bałtyku coraz większym zainteresowaniem. W roku ubiegłym na ponad 22 miliony pasażerów, obsłużonych na świecie, blisko 20% udziału posiadał basen Morza Bałtyckiego, na którym przewieziono ponad 4 miliony turystów wycieczkowych w ramach ponad 2100 zawinięć do portów bałtyckich. W roku 2000 wynik ten kształtował się na diametralnie niższym poziomie. Wówczas na Bałtyku zanotowano ponad 1400 zawinięć, co w praktyce oznacza blisko 50-procentowy wzrost w ciągu 15 lat. To pokazuje, że potencjał Bałtyku jest dość spory.

Gdańsk od kilku lat intensywnie zabiega o zainteresowanie walorami turystycznymi miasta i ofertą portu. Szeroki wachlarz propozycji uatrakcyjniających wizytę pasażerów w gdańskim porcie i mieście wprowadzonych z początkiem bieżącego sezonu wycieczkowego, niech będzie tego najlepszym dowodem.

Pełna lista awizowanych na ten sezon statków wycieczkowych dostępna jest na stronie internetowej pod adresem: www.portgdansk.pl/zegluga/statki-awizowane-na-2016-r.