Niebieski wzrost w regionie Morza Bałtyckiego

mar 2, 2015 | Polskie nowości

1kmssW dniach 24-26 lutego miała miejsce  wizyta studyjna w Brukseli i Antwerpii przedstawicieli Pomorskiego i Turku. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów i uczelni obu regionów oraz Instytutu Morskiego w Gdańsku i Polskiego Klastra Morskiego. Gości powitały Krista Taipale, Dyrektor Biura TURKU-Południowozachodniej Finlandii w Brukseli oraz Anna Drążek, Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli, gdzie odbyło się spotkanie.

O programie Interreg Baltic Sea Region 2014-2020 (BSR). i naborze wniosków mówiła Joanna Kiryłło, Dyrekcja Generalna (DG) ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej.  Poinformowała, że w pierwszym okresie programowania zgłoszono już około 300 koncepcji projektów. Dominują projekty z Finlandii i Niemiec, a na trzecim miejscu uplasowali się Polacy. Najwięcej projektów dotyczy projektów innowacyjnych.

O kierunkach, programach oraz narzędziach wdrażania nowoczesnych rozwiązań w gospodarce morskiej mówił Matthieu Ballu, DG MARE (European Commission), a o działaniach w obszarze eksploracji mórz i oceanów w ramach programów Horyzont 2020 poinformował Peter Crawley z DG ds. Badań i Innowacji (Komisja Europejska).  W dalszej części spotkania mówiono między innymi o tym jak opracowywać udane projekty (Krista Taipale) oraz o zintegrowanych badaniach naukowych w ramach grupy roboczej ERRIN i działalności sieci instytucji naukowych na rzecz Niebieskiego Wzrostu – (Andrea Lagundzija, European Region Research and Innovation Network). Zebrani poznali również fiński punk widzenia o współdziałaniu na rzecz niebieskich innowacji (innowacji w gospodarce morskiej). Przedstawili je Juha Valtanen, doświadczony Project manager z Machine Technology Center Turku Ltd, TURKU, a polskie doświadczenia zaprezentował Jacek Bendykowski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego z dużym doświadczeniem w internacjonalizacji projektów w ramach Unii Europejskiej.

Uczestnikom seminarium umożliwiono również zapoznanie się z działalnością Portu w Antwerpii.  Niestety Zarząd Portu Antwerpia pokazał działalność terminali portu jedynie z okien autobusu, choć logika przemawiałaby, by tak duży port pokazać również od strony wody. Sprawnym przewodnikiem uczestników wizyty studyjnej był  Danny Deckers, Senior Advisor, Antwerp Port Authority, który w interesujący sposób mówił o porcie i jego strategii rozwojowej. MG

Klaster Morski