Nauta zwodowała taklowiec

lut 27, 2018 | Polskie nowości

Longliner NB 157

Zakład Nowych Budów Stoczni Nauta nie zwalnia tempa. Zaledwie kilka tygodni temu w Gdańsku odbyło się wodowanie trawlera pelagicznego, a dziś (23 lutego) z pochylni B3 zwodowana została kolejna jednostka do połowu ryb – taklowiec dla norweskiego odbiorcy. 

Zwodowana dziś jednostka – SEIR (numer budowy B-157) to taklowiec (longliner) służący do połowów i sprawiania na miejscu złowionej ryby. Połowy będą się odbywały za pomocą ciągniętej za statkiem długiej liny, do której przyczepione są krótsze liny z przynętą i haczykami. Całość liny na powierzchni utrzymywana jest przez boje z chorągiewkami. Taka metoda zapewnia bardziej selektywne połowy w zależności od zastosowanej przynęty.

Statek ma ponad 53 m długości i blisko 13 m szerokości. Zastosowana konstrukcja kadłuba oraz rozwiązania napędowe zapewnią jednostce dobrą manewrowość nawet w trudnych warunkach pogodowych. Oprócz standardowych prac związanych z budową kadłuba w ramach kontraktu Nauta wykonała też na statku prace elektryczne i wyposażeniowe.

Statek powstał w Gdańsku na zamówienia Vaagland Båtbyggeri AS – rodzinnej stoczni specjalizującej się w budowie statków rybackich dla bardziej wymagających armatorów.  Finalnym właścicielem jednostki będzie norweski armator – Seir AS. Dla Nauty był to pierwszy kontrakt realizowany dla Vaagland Båtbyggeri.  

Budowa statków do połowu ryb stanowi jedną ze specjalności Zakładu Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Oprócz statków rybackich w portfolio Nauty jest także jednostka naukowo-badawcza i statki obsługowe dla sektora offshore. W ostatnim czasie Stocznia pozyskała także ważny kontrakt na budowę w pełni wyposażonego statku dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz na budowę okrętu ratowniczego dla Marynarki Wojennej RP.

Dane techniczne statku:

– Długość całkowita: 53,1 m

– Szerokość: 12,8 m

– Zanurzenie: 5,7 m

– Zakwaterowanie: 20 osób

– Klasa: DNV +1a1, Ice C

 

MSTFI