W Zespole Szkół ponadgimnazjalnych w Kłaninie naukę rozpoczęli przyszli stoczniowcy, którzy wybrali klasę o profilu monter kadłubów okrętowych. Klasa została uruchomiona dzięki współpracy Stoczni Nauta i ZSP w Kłaninie.
Dla mnie jest to bardzo ciekawy profil. Jest to trudny, ale bardzo opłacalny zawód, który wiąże się z pracami na wysokościach, jestem przekonany, że bardzo mi się to spodoba. Będę dążył do tego, aby zostać pracownikiem stoczni, chcę wyróżniać się posadą wśród znajomych – tłumaczy Dawid Pliński, uczeń klasy patronackiej.
Przypomnijmy, że z inicjatywą utworzenia klasy patronackiej w Kłaninie wyszła SR Nauta, a szkoła z aprobatą przyjęła tę propozycję. Stocznia jest zainteresowana pozyskiwaniem w przyszłości wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a w szczególności pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje – Dajemy uczniom warunki umożliwiające zdobywanie dodatkowych, niezbędnych do wykonywania zawodu umiejętności. Jeśli będziemy mieli gwarancję, że uczeń będzie chciał pracować w stoczni, to chcemy przed nim otworzyć ścieżkę kariery – w grę wchodzi dalsza nauka w technikum czy też pójście na studia – krótko mówiąc, zależy nam na ciągłym rozwoju – mówi Sławomir Latos – prezes Stoczni Remontowej Nauta SA.
Zainteresowanie jest dokładnie takie jak sobie zaplanowaliśmy. Na dzisiaj chęć podjęcia nauki zadeklarowało 20 osób. Pierwszy etap za nami, na kolejne patrzymy z optymizmem – informuje Aldona Czerwińska – dyrektor ZSP w Kłaninie. Okres nauki będzie trwać 3 lata. Zajęcia podzielone są na dwie części – część teoretyczną, która będzie odbywać się w Kłaninie i część zawodową (teoria, praktyka) w stoczni przy ulicy Waszyngtona w Gdyni. W pierwszym roku przewidujemy, że będą to dwa dni w tygodniu – jeden dzień na naukę zawodu, jeden dzień na naukę teoretyczną przedmiotów takich jak: podstawy konstrukcji maszyn czy też konstrukcja kadłuba okrętu i prefabrykacja wstępna. Z tych przedmiotów będą mieli w sumie 4 godziny w jednym dniu, a w drugim dniu tygodnia 5 godzin praktycznej nauki zawodu. W klasie drugiej i trzeciej ilość zajęć praktycznych wzrośnie do 3 dni w tygodniu. Stocznia zabezpiecza uczniom stypendium, odzież roboczą, ubezpieczenie, zapewnimy również transport w obie strony – mówi Ryszard Dubiela – nauczyciel zawodu. Pierwsze zajęcia praktyczne odbędą się w najbliższy wtorek przy ulicy Waszyngtona.
Źródło: MSTFI