Największy statek w historii Portu Gdynia

mar 17, 2013 | Port Gdynia

1stategdyniaMasowiec m/v „Mona Pegasus” o nośności ponad 172 tysięcy DWT, który w sobotę (16 bm.) zacumował przy nabrzeżu Holenderskim w MTMG – Morskim Terminalu Masowym Gdynia, jest największym statkiem jaki kiedykolwiek zawinął z ładunkiem do gdyńskiego portu. Statek w swoich dziewięciu ładowniach przywiózł ponad 102 tysiące ton węgla z dalekiej Australii.

To już kolejny rekord wielkości statków zawijających do gdyńskiego terminalu masowego – przypomnijmy, iż w marcu 2012 roku tytuł ten należał do masowca m/v „Linda Fortune”, który także przywiózł węgiel do Polski.

Tegoroczny rekordzista – m/v „Mona Pegasus” – to jednostka pływająca pod banderą Panamy, która została zbudowana w roku 2000 i ma 289 metrów długości oraz 45 metrów szerokości, a do MTMG wchodzi z zanurzeniem 12,9 metra.

Rozładunek tak dużej ilości węgla – 102 tysiące ton – będzie dużym wyzwaniem dla załogi terminalu masowego, jednak dzięki posiadanemu wyposażeniu, gwarantującemu wykonanie raty wyładunkowej 22 500 ton / dobę oraz zdobytemu podczas rozładunku ubiegłorocznego rekordzisty m/v „Linda Fortune” doświadczeniu nowy „rekordzista” może liczyć na szybką, sprawną i fachową obsługę. W dążeniu do perfekcji pomogły MTMG również doświadczenia płynące z obsługi takich olbrzymów jak m/v „Alam Pesona” czy m/v „Goya”.

Obecnie MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia jest nowoczesnym terminalem uniwersalnym gotowym obsłużyć różnego rodzaju ładunki wymagające wysokiej jakości usług i zachowania europejskich norm ekologicznych. Posiadanie audytowanego i certyfikowanego systemu zarządzania jakością przyczynia się do skuteczniejszego osiągnięcia celów spółki oraz upewnia klientów terminalu, że usługi przeładunkowo – składowe świadczone przez MTMG spełniają w sposób stabilny określone wymagania jakościowe. Wielkim atutem MTMG jest również fakt, iż w basenie III portu gdyńskiego przy nabrzeżu Holenderskim można obsługiwać statki o zanurzeniu 13,0 metrów.