Najlepszy chór i najlepsza dyrygentka na Akademii Morskiej w Szczecinie

paź 15, 2012 | Akademia Morska Szczecin

CHAMChór Akademii Morskiej w Szczecinie zdobył Grand Prix na V Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Silesia Cantat w Głogowie oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu.

Festiwal odbył się 13 października 2012 r. i wzięło w nim udział siedemnaście chórów z całego kraju, m.in. z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Zespół pod dyrekcją dr Sylwii Fabiańczyk-Makuch  zaprezentował się w 43-osobowym składzie wykonując pięć utworów. Jury pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Szablewskiego z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie wysoko oceniło umiejętności młodych szczecińskich śpiewaków przyznając im najwyższą nagrodę – Grand Prix festiwalu.

Wyróżniona została również dyrygentka chóru, która otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta przesłuchań. To pierwszy przypadek w historii głogowskiego festiwalu, kiedy jury przyznało najwyższą nagrodę w postaci Grand Prix.
————————————-   
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie został założony w lutym 2003 roku w Szczecinie. Od początku istnienia jest prowadzony przez dr Sylwię Fabiańczyk-Makuch, kierownika artystycznego i dyrygenta zespołu. Nawiązując do specyfiki uczelni oraz tradycji miasta i regionu, w repertuarze zespołu znajdują się głównie utwory chóralne o tematyce morskiej, w tym szanty a cappella opracowane na skład mieszany, a także muzyka sakralna, ludowa i rozrywkowa.
Zespół ma na swoim koncie znaczące osiągnięcia m.in.: I miejsce w kategorii chóry akademickie na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (kwiecień 2008), czy Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Rimini we Włoszech (październik 2009)
Wielokrotnie prezentował się w kraju i za granicą. W maju 2009 roku chór nagrał swoją pierwszą płytę CD pt. ”Pozdrowione bądźcie morza”. Obecnie w przygotowaniu jest 2. płyta pt. „Gra fal”.