Ministrowie Polski i Senegalu o gospodarce morskiej, rybołówstwie i szkolnictwie

paź 28, 2016 | Polskie nowości

1abcSpotkanie z ministrem Senegalu1

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej i Oumar Gueye, minister rybołówstwa i gospodarki morskiej Senegalu spotkali się w Warszawie w związku z wizytą w naszym kraju Macky’ego Sall’a, prezydenta Senegalu.

Obaj ministrowie wyrazili przekonanie, że oficjalna wizyta prezydenta Senegalu to impuls do zacieśniania współpracy Polski i Senegalu.

Przedstawiciel polskiego rządu przybliżył ministrowi Senegalu obszar działań Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ponieważ kompetencje obu resortów są bardzo zbliżone, ministrowie uznali że daje to duże pole do współpracy: zarówno w dziedzinie rybołówstwa, przemysłu stoczniowego, transportu jak i edukacji morskiej.

Minister Oumar Gueye przybliżył wdrażany przez rząd Senegalu plan rozwoju kraju. Podkreślił, że w ramach już istniejącej współpracy polsko-senegalskiej w Dakarze powstaje wyższa szkoła morska. Wizyta prezydenta Sall’a wiąże się właśnie z podpisaniem dokumentów o współpracy, między innymi listu intencyjnego między portami w Gdańsku i w Dakarze. Minister Gueye będzie towarzyszył prezydentowi Senegalu w Gdańsku, podczas podpisania memorandum portowego.

Ministrowie wyrazili nadzieję, że kolejne spotkania przyniosą już konkretne efekty rozwijanej współpracy.

Oprócz szefów resortów w rozmowie uczestniczyli m.in.: Yerim Thioube, dyrektor generalny senegalskiej Narodowej Agencji ds. Morskich oraz Cheikh Kante, dyrektor generalny portu w Dakarze.

 

Biuro Prasowe MGMiŻŚ