Kolejny obszar do budowy morskich farm na Bałtyku dla PGE

sty 27, 2023 | Polskie nowości

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 25 stycznia 2023 roku wyniki postępowania rozstrzygającego dotyczącego pozwolenia lokalizacyjnego (PSzW) dla obszaru 60.E.3 położonego na Ławicy Środkowej Morza Bałtyckiego. Najwięcej punktów uzyskała spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 1, spółka zależna PGE Baltica z Grupy PGE. Spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 realizuje już na Bałtyku projekt Baltica 1.

Obszar 60.E.3 bezpośrednio sąsiaduje z już rozwijanym przez nas projektem Baltica 1. To znaczy, że wiążą się z tym duże możliwości wykorzystania efektu synergii przy rozwoju obu przedsięwzięć w przyszłości. W niektórych przypadkach będzie możliwe przeprowadzenie wspólnych procedur zakupowych między innymi dotyczących prowadzenia badań i pozyskania komponentów koniecznych do wybudowania i eksploatacji morskich farm wiatrowych w tej części Bałtyku. To już drugie w ostatnim czasie postępowanie rozstrzygnięte na korzyść Grupy PGE. Świadczy to o wysokiej jakości merytorycznej przygotowanych wniosków i stojącej za tym solidnej pracy naszych specjalistów. Zgodnie ze strategią Grupy PGE do 2040 roku planujemy wybudować co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych na Bałtyku i każde nowe pozwolenie lokalizacyjne przybliży nas do wypełnienia tego celu – skomentował rozstrzygnięcie Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej grupy Energetycznej.

To drugie rozstrzygnięcie na korzyść PGE w ramach postępowań na nowe obszary pod inwestycje offshore wind na Morzu Bałtyckim. Na początku stycznia Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki postępowania dla obszaru 43.E.1. Wówczas również najwięcej punktów uzyskała spółka z Grupy PGE.

Akwen 60.E.3 ma powierzchnię ok. 143 km kw. i jest położony ok. 78 km od polskiego wybrzeża. PGE Baltica szacuje, że na nowym obszarze może wybudować 1185 MW mocy wytwórczych.

rel (PGE Baltica)