Jeden z najsilniejszych trawlerów na świecie zwodowany w Naucie

lut 22, 2017 | Polskie nowości

DSC03656

21 lutego w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta w Gdańsku odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego trawlera rybackiego – Voyager. Będzie to jedna z najsilniejszych jednostek w swojej klasie na świecie. 

Voyager ma 86,4 m długości i 17,8 m szerokości. Pojemność zbiorników do przewożenia ryb wynosi 3200 m3. Trawler będzie łowił na Północnym Atlantyku – rejonie , który znany jest 

z bardzo wymagających warunków pogodowych. Właśnie z tego powodu statek musi charakteryzować się dużą mocą silnika – uciąg na palu wyniesie ponad 120 ton. Możliwości rybołówcze statku zostaną zwiększone dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy. Trawler został wybudowany na podstawie projektu norweskiego biura Salt Ship Design.

Statek został wybudowany w Naucie na zlecenie duńskiego klienta – firmy Karstensens Skibsvaerft AS, która dotychczas zamówiła 17 statków rybackich.  Finalnym odbiorcą trawlera będzie armator z Irlandii Północnej – Voyager Fishing Company.

Obecnie w Stoczni Nauta trwa budowa dziesięciu statków do połowu ryb, w tym jednego kompletnie wyposażonego. Większość jednostek powstaje na zamówienie Karstensens Skibsvaerft AS. Harmonogram budów zakłada, że jeszcze 7 statków zostanie zwodowanych 

w tym roku, natomiast kolejne będą przekazywane zamawiającym w pierwszej połowie 2018 r. Specjalnością Stoczni w segmencie nowych budów są nowoczesne jednostki rybackie oraz statki naukowo-badawcze i do obsługi instalacji offshore.

 

MSTFI