Każdy kto odwiedzi wieczorem 6 grudnia Wały Chrobrego i Łasztownię będzie miał okazję zobaczyć zabytkowe dźwigi , które stoją na Łasztowni w nowym świetle. Będzie to kolejna prezentacja iluminacji tych charakterystycznych dla Szczecina obiektów inżynierskich. Za pomocą ponad 130 opraw LED na co dzień żółto szare dźwigi będą prezentować się w nowej świetlnej , barwnej szacie. Wszystkie lampy i urządzenia sterujące zużywać będą ok. 3,5 kW energii. Od godziny 17.00 do 22.00 co pół godziny prezentowany będzie 4 minutowy pokaz typu ,, światło i dźwięk,, Organizatorzy pokazu ( firmy CSL i LBL p.h. Philips) zaprezentują możliwości sterowania iluminacją w systemie DMX za pomocą tradycyjnych urządzeń sterujących oraz smart fonów.
Przygotowanie iluminacji zabytkowych dźwigów to temat, który jest poruszany od wielu lat. Prezes spółki CSL Laura Hołowacz zabiega, by te ważne dla tożsamości naszego miasta elementy były dobrze widoczne z Wałów Chrobrego. Dotychczas udawało się podświetlić dźwigi tylko na wyjątkowe okazje takie jak regaty The Tall Ship Races czy Dni Morza, organizowane przez Urząd Miasta w Szczecinie. Niedzielna „Gwiazdka nad Łasztownią” będzie kolejną okazją do zaprezentowania tych niezwykłych, postindustrialnych zabytków, pamiętających czasy przemysłowego Szczecina. Kolorowe iluminacje rozbłysną gdy tylko zrobi się odrobinę ciemniej. Za pomocą ponad 130 lamp LED na co dzień żółto szare dźwigi będą prezentować się w nowej świetlnej, barwnej szacie.
Jak zapewniają organizatorzy pokazu, będzie on widoczny z Wałów Chrobrego, a nawet z okolic Muzeum Narodowego czy Akademii Morskiej. Nie mniej – zachęcamy by mikołajki od samego rana do wieczora spędzić w Starej Rzeźni oraz na Łasztowni. Czy jest szansa by iluminacja zabytkowych dźwigów występowała częściej niż raz na kilka miesięcy? – Odkąd pamiętam to zawsze pokazy kolorowych dźwigów przyciągały uwagę mieszkańców. Tym razem kolorystyka i ekspresja będzie nieco inna. Te maszyny wyglądają niesamowicie, to takie przypomnienie mieszkańcom miasta jak wyglądały te obiekty kiedy były jeszcze w ruchu – mówi prezes Fundacji Moja Łasztownia Jan Dębski. Trwa modernizacja kolejnych obiektów wzdłuż ulicy Zbożowej, tego typu ozdoba byłaby zachętą dla inwestorów, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta by zaglądać na „drugą stronę Odry” – Zabiegamy żeby dźwigi były pięknie podświetlone przez cały rok. Mamy nadzieje, że niedzielny pokaz przypadnie mieszkańcom do gustu, bo zarówno my jak i firma współorganizująca projekcje włożyła w niego wiele pracy. Zabytkowe dźwigi są niesamowite i zasługują na godną oprawę – dodaje Laura Hołowacz, Prezes spółki CSL Internationale Spedition.
Starania zostały podjęte, ale w tym temacie wiele zależy od władz miasta.
Moja Łasztownia