II Międzynarodowy Kongres Morski ruszył !

cze 13, 2014 | Szczecin

1elzbietakongresZ niemałym przytupem i fanfarami rozpoczął się w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nanotechnologii ZUT  II Międzynarodowy Kongres Morski. Ponad pół tysiąca gości, pięćdziesięciu prelegentów zebrało się na uroczystości, by uczestniczyć w tym ważnym momencie dla gospodarki morskiej. Otwarciu towarzyszyło wiele morskich akcentów – przede wszystkim chór Akademii Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk – Makuch.

Na inauguracji wśród przemawiających znaleźli się m.in. organizatorzy i współorganizatorzy Kongresu: Paweł Szynkaruk – dyrektor naczelny Polskiej  Żeglugi  Morskiej,  Dariusz  Więcaszek -prezes Północnej Izby Gospodarczej, Piotr Krzystek – prezydent Miasta Szczecin, Olgierd Geblewicz – marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Marek Tałasiewicz – Wojewoda Zachodniopomorski. O randze tego wydarzenia świadczy także wizyta Elżbiety Bieńkowskiej – wiceprezes Rady Ministrów i Minister Infrastruktury.

Piotr Krzystek podkreślił przede wszystkim, że widzi możliwość dalszego rozwoju naszego miasta dzięki Kongresowi Morskiemu, zaznaczył, że takie wydarzenie to dobry przykład gdzie rozpoczyna się głębsza współpraca pomiędzy biznesem a samorządem.

Paweł Szynkaruk w swoim przemówieniu dodał – „Podczas kongresu będziemy mówili wiele o innowacyjności, będziemy poruszać wiele tematów dla polskiej i międzynarodowej gospodarki morskiej” 

Po krótkich wypowiedziach wprowadzających pierwszy wykład inauguracyjny wygłosiła jedna z głównych gości Kongresu –  Elżbieta Bieńkowska – wiceprezes Rady Ministrów i Minister Infrastruktury.1tytolowka2

Wicepremier zaznaczyła, że gospodarka morska jest rozwojowa, a dobrym przykładem są porty. „Polskie porty morskie przeszły ogromną modernizację. Zarówno pod względem technologicznym, jak i w zakresie zarządzania. To przykład udanego skoku cywilizacyjnego.”

„Sukces tkwi w strategicznym myśleniu” dodała Elżbieta Bieńkowska – „Podejście do gospodarki morskiej można zawrzeć w trzech słowach: inwestycje, innowacje i integracja.”

Po wysłuchaniu wykładu rozpoczęły się panele dyskusyjne z przedstawicielami Kongresu Morskiego, podzielone na cztery, równolegle odbywające się bloki tematyczne. W ich ramach odbędą się wykłady oraz prelekcje dotyczące takich sfer jak:

* Polska gospodarka morska – wyzwania i szanse rozwoju *

* Gospodarka morska – badania, nauka i rozwój *

* Wykorzystanie zasobów morza *

* Ekologia i bezpieczeństwo na morzu *

Po całym dniu obrad, dyskusji i wystąpień na uczestników Kongresu czekał bankiet w hotelu Radisson Blu. Dobiegający końca pierwszy dzień, goście spędzili na rozmowach kuluarowych, urozmaiconych występami artystycznymi. (wszystko to w naszej >GALERII ZDJĘĆ<).

Zapraszamy również do >GALERII< z całego dnia inauguracyjnego.

Redakcja MIO