Fabrykę kabli podmorskich za 130 mln funtów zbuduje należąca do polskiego kapitału brytyjska JDR

wrz 29, 2021 | Polskie nowości

new jdr plant 01 80028 września 2021 brytyjska spółka JDR Cable Systems (JDR), globalny dostawca kabli podmorskich oraz przewodów wielomediowych (umbilicals) i związanych z nimi usług, część polskiej grupy TFK, ogłosił plany otwarcia nowego, najnowocześniejszego zakładu produkcji kabli podmorskich w Cambois, niedaleko Blyth w hrabstwie Northumberland (region w północno-wschodniej Anglii, graniczący ze Szkocją).

Fabryka będzie położona nad brzegiem morza. Z udostępnionych wizualizacji wynika, że projekt obejmuje także budowę basenu portowego / przystani dla kablowców przyjmująych ładunki kabli do układania lub statki transportowe.

JDR potwierdziła zamiar realizacji projektu, pod warunkiem zawarcia ostatecznych porozumień, przy czym rozpoczęcie budowy planowane jest na 2022 r., a otwarcie nowego zakładu produkcji podmorskich kabli energetycznych, głównie z przeznaczeniem na morskie farmy wiatrowe, na 2024 r., przy utworzeniu 170 wysokiej jakości lokalnych miejsc pracy po zakończeniu budowy i utrzymaniu 270 w istniejących zakładach JDR.

Początkowa inwestycja w projekt szacowana jest na 130 mln GBP (ok. 151 mln euro), a zostanie częściowo sfinansowana z grantu (dotacji) w ramach programu BEIS Offshore Wind Manufacturing Investment Support (OWMIS). JDR i TFK planują pozyskać pozostałe środki finansowe przy wsparciu instytucji finansowych i UK Export Finance.

Nowy zakład stanowi pierwszy etap planów JDR dotyczących rozszerzenia portfolio produktów dla rozwijającego się globalnego rynku energii odnawialnej, dodając wysokonapięciowe kable eksportowe oraz do układania wewnątrz morskich farm wiatrowych (array cables) o dużej długości do istniejących zdolności produkcyjnych w centrach produkcyjnych firmy w Hartlepool i Littleport i do oferty produktowej. Dalsze etapy rozwoju mogą zaowocować zatrudnieniem łącznie ponad 400 pracowników w Cambois.

Po ukończeniu budowy, zakład w Cambois będzie posiadał nową linię do ciągłej wulkanizacji (CCV), co uczyni go jedynym zakładem w Wielkiej Brytanii zdolnym do pełnej, od początku do końca, produkcji podmorskich kabli wysokiego napięcia dla morskich farm wiatrowych.

Tomasz Nowak, dyrektor naczelny w JDR, komentuje: „W miarę jak transformacja energetyczna nabiera tempa, a brytyjski sektor morskiej energetyki wiatrowej nadal się rozwija, turbiny stają się coraz większe i wyższe, a zarazem coraz bardziej oddalone od brzegów, co wymaga zastosowania kabli podmorskich o wyższym napięciu. 

Cieszymy się, że inwestując w ten nowy obiekt możemy wykorzystać naszą pozycję jako wiodącego dostawcy kabli podmorskich dla morskiego sektora energetycznego.”

Dyrektor Nowak wyraził także zadowolenie z powodu możliwości kontynuowania inwestycji JDR w północno-wschodniej Anglii i tworzenia nowych miejsc pracy w Cambois, Blyth i Northumberland. Stwierdził też, że proponowany zakład JDR jest strategicznie zlokalizowany, co pozwoli mu wykorzystać szybko rosnący i największy rynek morskiej energii odnawialnej w Europie.

Tony Quinn, przewodniczący Energi Coast – klastra łańcucha dostaw offshore wind w północno-wschodniej Anglii, dodaje: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że JDR wybrał Cambois, w pobliżu Blyth, na tak strategicznie ważną inwestycję. Będzie ona miała znaczący wkład w rozwój klastra przemysłowego morskiej energetyki wiatrowej w regionie North East, wzmacniając już dobrze funkcjonujący łańcuch dostaw i tworząc setki wartościowych miejsc pracy.”

Radny Jeff Watson, przewodniczący Advance Northumberland, powiedział: „Pracowaliśmy niestrudzenie, aby wesprzeć ten zakład, który będzie kolejnym dużym pracodawcą w południowo-wschodnim Northumberland – niegdyś miejscu, w którym znajdowało się wiele zakładów przemysłu ciężkiego. Jesteśmy nadzwyczaj zadowoleni, że JDR mógł dokonać tego ogłoszenia (o planowanej inwestycji – red.) i będziemy nadal ich wspierać w miarę postępów w realizacji programu.”

Obiekt, służący produkcji na rzecz energetyki odnawialnej, o powierzchni 69 000 m², zajmie teren byłej elektrowni węglowej, co samo w sobie stanowić będzie symbol czasów dekarbonizacji.

Wiodące na świecie rozwiązania tworzone przez działającą od 25 lat JDR umożliwiają dostarczanie energii i zdalne sterowanie w systemach energetycznych w przemyśle naftowym, gazowym i odnawialnym. 

Projektując, produkując, dostarczając, instalując i wspierając serwisowo podmorskie kable energetyczne i systemy przewodów wielomediowych, inżynierowie i pracownicy produkcyjnie JDR są zaangażowani w dostarczanie produktów i usług najwyższej jakości – zapewnia firma w swoim oficjalnym komunikacie.

I dalej: „dostarczamy niezmiennie niezawodne rozwiązania dzięki naszym specjalistycznym zespołom inżynierskim i doświadczonym kierownikom projektów. Nasz serwis i wsparcie 24/7 przez cały cykl życia produktu spełnia nawet najbardziej złożone i wymagające wymagania projektowe”.

Grupa TFK, do której należy JDR, jest jednym z wiodących w świecie producentów kabli i przewodów, z głównymi zakładami produkcyjnymi w Europie i biurami sprzedaży na całym świecie. Grupa TFK, z siedzibą w Polsce, składa się z szeregu spółek handlowych, posiada znaczącą liczbę zakładów produkcyjnych w całej Europie oraz Dział Recyklingu Odpadów Kablowych w Polsce. Grupa TFK oferuje 25 000 typów kabli i przewodów, sprzedawanych w 80 krajach. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii wzrostu opartej na dywersyfikacji portfela klientów, Grupa TFK – jak twierdzi – ugruntowała swoją pozycję światowego lidera w branży kablowej, ze znaczącym potencjałem dalszego rozwoju.

 

Źródło: JDR