Historyczny Polarstar w doku MSR Gryfia

mar 27, 2017 | Polskie nowości

Polarstar

Jeden z najcenniejszych zabytków Królestwa Norwegii – zbudowany pod koniec pierwszej połowy XX wieku Polarstar przejdzie remont w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie. 

Jednostka została zbudowana w 1948 r. w Glasgow i pierwotnie służyła do połowu fok. W kolejnych latach swojej służby statek był wykorzystywany do transportu towarów poza koło podbiegunowe, a także brał udział w ekspedycjach naukowych.

Elementem charakterystycznym jednostki jest stalowy i częściowo nitowany kadłub oraz drewniane pokłady. Parametry techniczne statku wynoszą 46 m długości i 8 m szerokości.

Obecnie statek przechodzi rekonstrukcję. Większość prac remontowych nadzorowana jest przez norweskiego konserwatora zabytków oraz norweski urząd morski NMD. W stoczni MSR Gryfia jednostka przejdzie standardowy remont dokowy z pracami dokowymi. Pobyt jednostki w stoczni zaplanowany jest na około dwa tygodnie.

Na co dzień statek jest jednym z eksponatów w Muzeum Uniwersytetu Tromsø. Zwiedzający mogą na jego pokładzie usłyszeć historie o wyprawach, w których uczestniczyła jednostka. 

 

MSTFI