Henryk Widera z główną Nagrodą Żeglarską Szczecina

mar 25, 2018 | Polskie nowości

widera

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina zostały wręczone podczas Gali Żeglarskiej, która odbyła się w gościnnych progach Starej Rzeźni na Łasztowni. Główną nagroda im. kpt. Ludomira Mączki – za wierność idei swobodnego żeglowania otrzymał Henryk Widera. 

Tytuły przyznano w 9 kategoriach, a ubiegało się o nie 25 nominowanych przedstawicieli świata żeglarskiego. Laureaci Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina 2017 to: 

– Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki – Henryk Widera za wierność idei swobodnego żeglowania i żeglowanie za horyzont, ku słońcu. 

– Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka – Kapitan Włodzimierz Byliński za rejs ze Szczecina do Grecji po spełnienie swoich marzeń.

– Żeglarz Roku – Adam Lisiecki – żeglarzowi, który żegluje przez ponad pół wieku, zdobywając laury regatowych zwycięstw. 

– Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego -Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska. Zdobywczyniom złotego medalu Mistrzostw Świata w Salonikach w klasie 470. 

– Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski – Wiesław Seidler za pasję w popularyzacji żeglarstwa w Szczecinie i regionie zachodniopomorskim. 

– Nagroda kota Umbriagi – Przedszkole Publiczne nr 65 za krzewienie żeglarstwa i spraw morza wśród najmłodszych szczecinian oraz wskazywanie im drogi ku morzu. 

– Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina – Piotr Owczarski za trud włożony w przygotowanie i wydanie Leksykonu żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego i uratowanie od niepamięci dorobku regionalnych żeglarzy, wioślarzy i kajakarzy. 

– Wydarzenie Żeglarskie – Miasto Szczecin za organizację finału regat The Tall Ships Races 2017, największej imprezy żeglarskiej na Pomorzu Zachodnim i w Polsce. 

– Żeglarska Nagroda Specjalna – Izabela Jarząbek za bezinteresowną pomoc udzieloną rozbitkowi wyrzuconemu przez morze na brzeg i za serce okazane temu żeglarzowi. 

Nazwisko Henryka Widery pojawi się na bulwarach, na szczecińskiej Alei Żeglarzy.   

Na koniec uroczystości dla gości przygotowany był występ chóru Akademii Morskiej w Szczecinie. 

chorzeglarze

 

Morza i Oceany