Flagowy okręt Royal Navy po raz pierwszy wychodzi w morze

cze 28, 2017 | Różne

elizabet

Byliśmy świadkami historycznej chwili, HMS Queen Elizabeth, pierwszy lotniskowiec typu QE, wyszedł w morze z portu Rosyth, w celu rozpoczęcia pierwszego etapu prób, na północny-wschód od szkockiego wybrzeża.

Brytyjski Sekretarz Obrony, Sir Michael Fallon, stwierdził:

„To historyczny moment dla Wielkiej Brytanii, nasz nowy lotniskowiec wychodzi w morze po raz pierwszy. Ta pływająca forteca jest jak dotąd najpotężniejszym okrętem kiedykolwiek zbudowanym w Wielkiej Brytanii. Pozwoli nam na sprostanie wielu, zmieniającym się, zagrożeniom na całym świecie.”

„HMS Queen Elizabeth stanowi trwały przykład brytyjskiej wyobraźni, geniuszu i woli tworzenia nowych wynalazków, które przyczynią się do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa przez nadchodzące dekady. Okręt zbudowali najlepsi, ma najlepszą załogę, będzie on służył Wielkiej Brytanii.”

„Przez kolejne 50 lat, jednostka będzie działać na całym świecie, stanowiąc wyraz brytyjskiej potęgi i naszych zobowiązań do tego, by stawiać czoła nowym wyzwaniom w niebezpiecznym przecież świecie. Cały kraj może być dumny z tego narodowego osiągnięcia.”

W trzy lata po oficjalnym otrzymaniu nazwy z rąk Jej Wysokości Królowej, flagowy brytyjski okręt spędzi około 6 tygodni na morzu, by przetestować jego główne możliwości. Próby morskie obejmą parametry techniczne jednostki takie jak prędkość,manewrowość, moc, charakterystykę zespołu napędowego. Odbędą się także procedury mające na celu sprawdzenie uzbrojenia i dodatkowe testy dotyczące poziomu gotowości okrętu.

Po pierwszym etapie prób, HMS Queen Elizabeth wróci do Rosyth w celu kontynuacji testów i prac serwisowych. Poprzedzi to drugą część badań na morzu – testy systemów zadaniowych (Mission Systems). Następnie okręt przeprawi się do portu macierzystego w Portsmouth. W drugiej części roku ma zostać przekazany Royal Navy.

Admirał Sir Philip Jones, Głównodowodzący Flotą, Szef Sztabu Marynarki, stwierdził:

„Jest to wyjątkowa dla Royal Navy chwila. Ma ona również ogromne znaczenie dla naszych Sił Zbrojnych i dla naszego wyspiarskiego państwa. Gdy wejdzie do aktywnej służby, HMS Queen Elizabeth stanie się największym lotniskowcem na świecie poza USA i pierwszą, opracowaną od podstaw, jednostką dostosowaną do działań z samolotami piątej generacji.”

„Okręt ten, już dzisiaj, jest namacalnym dowodem wiedzy inżynieryjnej i przemysłowej brytyjskich podmiotów, a gdy wejdzie on do czynnej służby, będzie symbolizować naszą potęgę militarną i globalny autorytet przez wiele nadchodzących lat. By dojść do tego etapu, musimy podjąć ogromny wysiłek, jednak nie wątpimy, że wkrótce otworzymy nowy rozdział w obszarze brytyjskiej potęgi morskiej.”

HMS Queen Elizabeth to największy i najpotężniejszy okręt kiedykolwiek zbudowany dla Royal Navy. Jednostka będzie posiadała około 700-osobową załogę, która, gdy z jej pokładu będą prowadzone operacje lotnicze, powiększy się do 1600 osób. Kompania Okrętowa wprowadziła się na pokład wcześniej, tj. w bieżącym miesiącu. Podczas pracy z kolegami z branży, zaznajamiali się oni z okrętem i nowoczesnymi systemami na pokładzie, przeszli również odpowiednie szkolenia.

Jon Pearson, Ship Delivery Director (Dyrektor Dostawy Okrętu) HMS QUEEN ELIZABETH stwierdził:

„Program dotyczący okrętów typu QE to nasza duma, stanowi wyraz naszego zobowiązania, by dostarczyć te oferujące szeroki zakres zdolności lotniskowce dla Royal Navy.” „Wyjście HMS Queen Elizabeth w morze rozpoczyna bardzo ekscytujący etap programu, stanowi pierwszą, rzeczywistą szansę, by zweryfikować niesamowite zdolności jednostki, jednocześnie demonstrując to co najlepsze w brytyjskiej myśli technicznej i produkcyjnej”.

Siostrzana jednostka HMS Queen Elizabeth, HMS Prince of Wales, jest już zbudowana, w tej chwili trwa montowanie na okręcie wyposażenia. Nowy typ okrętów będzie stanowić teraz trzon zdolności morskich Wielkiej Brytanii. Każdy z lotniskowców, przenoszący maszyny F-35B Lighting, stanie się integralnym komponentem brytyjskiego lotniskowcowego potencjału uderzeniowego. Okręty te zmienią zdolności projekcji siły Wielkiej Brytanii na całym świecie, zarówno niezależnie, jak i w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami, w ramach operacji od konfliktów wysokiej intensywności, po zapewnianie pomocy humanitarnej i wsparcia związanego z katastrofami naturalnymi.

BAE Systems