EUGAL: Dalsze przygotowania do budowy odnogi Nord Stream 2 w Niemczech

sty 11, 2017 | Polskie nowości

w750 5

Operator sieci przesyłowej gazu GASCADE podaje, że rozpoczął procedurę planowania budowy magistrali EUGAL. W przyszłości ma ona odprowadzać gaz z docierający z Rosji przez planowany gazociąg Nord Stream 2 na południe Niemiec.

Po procedurze planowania regionalnego w Saksonii z listopada rozpoczęło się podobne postępowanie w sprawie odcinka na terenie Brandenburgii. To najdłuższy, 275-kilometrowy, odcinek magistrali, która ma być długa na 485 km.

Działania w Brandenburgii

W procedurze regionalna instytucja odpowiedzialna za planowanie przestrzenne zbada możliwe warianty realizacji przedsięwzięcia przy uwzględnieniu jego wpływu na środowisko, biznes, rolnictwo i krajobraz. W tym czasie dokumenty na temat projektu zostaną udostępnione opinii publicznej w stosownych urzędach.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele GASCADE zorganizowali spotkania informacyjne na terenie landu. – Rozwój infrastruktury to zadanie dla wspólnoty. Wejście w dialog z lokalnymi mieszkańcami daje szansę na zaangażowanie ich i uzyskanie ważnych informacji z punktu widzenia planowania – ocenił szef projektu Ludger Humbs.

Zagrożenie dla dywersyfikacji

EUGAL

EUGAL ma dostarczać gaz z Nord Stream 2 do Czech od końca 2019 roku, o ile powstanie kontrowersyjny gazociąg przez Morze Bałtyckie. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej ostrzegają, że wzmocni on pozycję rosyjskiego Gazpromu i zaszkodzi rozwojowi rynku w regionie poprzez konkurencję dla alternatyw w postaci terminalu LNG w Świnoujściu czy postulowanego Korytarza Norweskiego.

 

Źródło: biznesalert.pl