Eksportowy rekord w Świnoujściu

lut 20, 2013 | Port Świnoujście

1statekduzyswinPort w Świnoujściu po raz kolejny będzie obsługiwać duży statek.

W czwartek 21 lutego, o północy, rozpocznie się w Świnoujściu załadunek statku m/v DREAM POWER. Jego parametry to 255 m długości, 43 m szerokości i 107 392 DWT. Zabierze on do ładowni ok. 98 tys. ton węgla energetycznego. Tym samym, będzie to kolejny w tym roku i jednocześnie największy dotychczas ładunek eksportowy polskiego węgla, realizowany przez firmę Węglokoks SA.

Stutysięcznik obsługiwany będzie na nabrzeżu Górników, skąd popłynie do francuskiego portu Montoir. Załadunek będzie trwać cztery doby.

Podobny rekord – zarówno pod względem wielkości obsługiwanego statku, jak i jednorazowej ilości ładowanego towaru – miał już miejsce w Świnoujściu pod koniec ubiegłego roku. Wówczas m/v UBC Onsan przypłynął z amerykańskiego portu Norfolk, jednorazowo przywożąc ponad 98 tys. ton węgla koksującego.

Port w Świnoujściu, dzięki lokalizacji bezpośrednio nad samym morzem, może przyjmować statki o długości do 270 m i maksymalnym zanurzeniu 13,2m, czyli ok. 100 tys. DWT. Terminal, w którym obsługiwany będzie m/v DREAM POWER specjalizuje się przede wszystkim w obsłudze węgla i rudy. Jest on przystosowany zarówno do obsługi węgla w relacji eksportowej, jak i w imporcie. Operatorem terminalu jest Port Handlowy Świnoujście sp. z o.o., należący do grupy OT Logistics.

Fot. Paweł Chudy