„Dzieje nawigacji morskiej. Leksykon” Józefa Gawłowicza jest to książka adresowana do tych wszystkich żeglarzy i marynarzy, których nawigacja fascynuje. Autor w sposób swobodny i łatwy do przyswojenia pisze o czasie, astronawigacji i trygonometrii sferycznej. Porusza się swobodnie w świecie almanachów, chronometrów i sekstantów, a tylko ci, którzy męczyli się z określeniem pozycji, docenią jego wiedzę, gdy stara się sprowadzić najtrudniejsze problemy do paru prostych i zrozumiałych zdań.
Książka staje się leksykonem dopiero w drugiej części, w pierwszej zaś jest to pełen niezwykłych informacji i anegdot wykład z historii żeglugi.
Pierwsza część książki podzielona jest na cztery przedziały czasowe: nawigację starożytności, nawigację średniowiecza, nawigację nowożytną do 1800 roku oraz nawigację XIX i XX wieku. Z leksykonu dowiemy się kto pierwszy nauczył się halsować, kiedy i gdzie wzniesiono pierwszą latarnię morską czy kiedy wydano pierwszą locję.
W drugiej cześć hasła z leksykonu ułożone są alfabetycznie i poszerzone o nowości z XXI wieku i biografie. Pominięte zostały opisy oraz hasła do znalezienia w innych leksykonach. Całość jest ilustrowana zdjęciami kapitana Marka Czasnojcia.
Książkę można kupić w Księgarni Morskiej: http://www.ksiegarniamorska.pl/index.php?str=60&fun=more&kat=7&id_prod=206
Katarzyna Koj