AMBASADOR USA W AMW

kwi 15, 2013 | Polskie nowości

1wykladusa11 kwietnia, wizytę w Akademii Marynarki Wojennej złożył ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce J.E. Stephen Mull. W trakcie pobytu wygłosił wykład otwarty dla studentów uczelni w audytorium im. Prof. Józefa Urbańskiego. Omówił rolę i znaczenie Marynarki Wojennej RP dla NATO oraz odpowiadał na pytania dotyczące polityki zagranicznej USA.

Wykład rozpoczął się o godz. 13:00 powitaniem Ambasadora USA przez rektora – komendanta AMW kontradmirała dr inż. Czesława Dyrcza. Witając admirał przedstawił ścieżkę kariery i dokonania Ambasadora, podsumowując swoją wypowiedź słowami „… przed Państwem prawdziwy dyplomata”. Rozpoczynając swoje wystąpienie ambasador USA Stephen Mull powiedział „Jestem tu po raz pierwszy i chciałem pogratulować Wam 90 lat nieprzerwanego kształcenia kadr marynarskich”. Tym samym nawiązał do Jubileuszu Akademii Marynarki Wojennej, która w 2012 roku obchodziła swoje 90 urodziny. Wykład dotyczył konieczności utrzymania silnej i nowoczesnej Marynarki Wojennej RP. Słowa ambasadora zostały przyjęte owacjami. Kończąc powiedział, iż teraz chętnie odpowie na pytania i to nie tylko dotyczące wykładu. Tak też się stało. Pytania, które padały dotyczyły nie tylko Marynarki Wojennej RP, ale również polityki zagranicznej USA, a zwłaszcza w stosunku do najnowszych wydarzeń. Pytali zarówno wykładowcy, jak i studenci. W kręgu zainteresowania był stosunek Stanów Zjednoczonych do walk w Syrii, sytuacji w Korei Północnej, czy wydarzeń w Libii. Nie zabrakło także kwestii dotyczących wiz dla Polaków. Ambasador cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Podsumowując zaprosił do zadawania dalszych pytań na Twitterze, gdzie jak zapowiedział nie pozostawia żadnego bez odpowiedzi. Na koniec odbyło się wspólne zdjęcie Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce wraz z uczestnikami wykładu.

Akademia Marynarki Wojennej od wielu lat współpracuje ze swoją odpowiedniczką ze Stanów Zjednoczonych (United States Naval Academy) w zakresie kształcenia studentów. Obecnie w amerykańskiej uczelni w Annapolis przebywa Dagmara Broniatowska. Polscy podchorążowie uczestniczą w praktykach na amerykańskich okrętach, a także biorą udział w sympozjach i konferencjach organizowanych przez United States Naval Academy.