Akademia Morska i Bilfinger Crist Offshore razem – wsparcie energetyki wiatrowej

cze 26, 2014 | Polskie nowości

1IMG 0555Wspólne prace badawczo-rozwojowe, doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczno-technologiczne, projektowanie i budowa elementów konstrukcji offshore to tylko niektóre obszary w jakich szczecińska Akademia Morska będzie współpracować z Bilfinger Crist Offshore – spółką, która na wyspie Gryfia buduje fabrykę fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Tym samym uczelnia potwierdza, że aktywnie angażuje się w budowanie relacji nauki z biznesem.

Cieszę się, że będziemy mogli korzystać z wiedzy i kompetencji pracowników Waszej uczelni, widzę w naszych działaniach dobre perspektywy na przyszłość – powiedział Volker Messerschmidt, wiceprezes Zarządu Bilfinger Crist Offshore sp. z o.o. podczas podpisywania umowy o współpracy. Do tej pory uczelnia była już autorem opracowań
i ekspertyz dla inwestora. Ze względu na postęp w realizacji inwestycji oraz możliwość wykorzystania potencjału naukowego i dydaktycznego akademii w branży energetycznej i offshorowej (w swojej ofercie edukacyjnej uczelnia ma specjalizację diagnostyka i remonty siłowni wiatrowych) obie strony zdecydowały o sformalizowaniu i poszerzeniu zakresu wspólnych działań. Współpraca dotyczyć ma m.in. umożliwienia studentom uczelni odbywanie praktyk i zawodowych i dyplomowych.

W zakresie naukowo–badawczym oraz dydaktycznym realizowane mają być wspólne prace badawczo-rozwojowe – celem miałoby być opracowanie nowych produktów i technologii dla przemysłu, ich produkcja oraz wdrożenie. Obie strony wspiearć się będą także w konsultacjach techniczno-technologicznych oraz ekonomicznych, również przy budowie systemów symulacyjnych wykorzystywanych do szkoleń operatorów załadunku oraz systemów 1aaIMG 0560transportowania i załadunku elementów konstrukcji offshore. Zarówno inwestor, jak i uczelnia będą chcieli wdrażać wyniki prac badawczych do obszaru gospodarki – Mam nadzieję, że korzyści wynikające z tej współpracy będę obopólne. Doceniamy możliwość współpracy z jedną z najlepszych firm nie tylko w Europie, ale i na świecie  – powiedział dr hab. inż. Artur Bejger – prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie. Wspólne działania mają być ukierunkowane również na wysokiej jakości badania, tak by konkurować wspólnie na rynku i stworzyć wysokiej jakości partnerstwo przemysłowo-naukowe.

Umowę 25 czerwca 2014 r. podpisali dr hab. inż. Artur Bejger – prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie, Volker Messerschmidt – wiceprezes Zarządu Bilfinger Crist Offshore sp. z o.o. oraz Mieczysław Matej – członek Zarządu Bilfinger Crist Offshore sp. z o.o.