55 – lat Linii Afryki Zachodniej

gru 9, 2013 | Euroafrica

1euroafricapSpółka Euroafrica – Linie Żeglugowe obchodziła jubileusz 55-lecia Linii Afryki Zachodniej. Uroczystość odbyła się w gmachu Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Było bajecznie a to za sprawą świetnej oprawy artystycznej oraz afrykańskiego klimatu spowodowanego licznymi eksponatami, które udostępniło muzeum. Na jubileusz przybyło wiele znaczących postaci ze świata gospodarki morskiej.

Rozpoczynając uroczystość głos zabrał dyrektor naczelny Euroafrica Jacek Wiśniewski, który podziękował wszystkim kontrahentom spółki za dotychczasową współpracę oraz pracownikom firmy w tym ciężkim dla branży morskiej okresie ” Wydarzenia ostatnich miesięcy w branży morskiej z optymizmem pozwalają patrzeć w przyszłość” – dodał. Korzystając z okazji dyrektor złożył życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne wszystkim zgromadzonym.

Podczas uroczystości Euroafrica przekazała wyjątkową kolekcję eksponatów Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Zbiór, liczący kilkadziesiąt zabytków, obejmuje m.in. tradycyjną broń ludów wschodnioafrykańskich, trofea myśliwskie i dokumentację fotograficzną.

Kolekcję zgromadził Aleksander Dandelski (1863-1944) z Poznania. Urodzony w zaborze pruskim, jako młody człowiek trafił do wojska i został oficerem armii niemieckiej, z którą wysłano go na misję do Tanganiki. Pobyt w Afryce Wschodniej dokumentował, a zebrane tam zabytki i pamiątki przywiózł do kraju.

Kolekcja eksponatów należała do armatora Euroafrica, który kilka lat temu oddał ją w depozyt Muzeum Narodowemu w Szczecinie.

W piątek kolekcja została przekazana i Muzeum Narodowe stało się nowym właścicielem cennego zbioru.1euroafricap3

W uroczystości przekazania eksponatów uczestniczyli dyrektor szczecińskiego muzeum Lech Karwowski oraz dyrektorzy Jacek Wiśniewski i Elżbieta Malanowska z zarządu Euroafriki.

Zbiory afrykańskie Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie należą do jednych z większych w Polsce. Liczą ok. 8 tys. obiektów etnograficznych oraz 25 tys. zabytków archeologicznych.

Zapraszamy do > GALERII ZDJĘĆ <