Znamy wykonawcę tunelu w Świnoujściu

lis 28, 2017 | Polskie nowości

tunel swinoujscie

Tunel łączący wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu zaprojektuje i wybuduje konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A.

Jak informuje Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, decyzja została ogłoszona dziś, po weryfikacji czterech złożonych w postępowaniu ofert.  Oferenci, którzy nie zostali wybrani, będą mieli dziesięć dni na złożenie ewentualnych odwołań. Dokumentacja postępowania musi zostać jeszcze sprawdzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

– To bardzo dobra wiadomość dla Świnoujścia i jego mieszkańców – mówi wojewoda Krzysztof Kozłowski. – Jeśli założony harmonogram prac zostanie utrzymany, to tunelem do Świnoujścia pojedziemy pod koniec 2021 roku. Jeżeli nie będzie odwołań i wszelkie kontrole przebiegną sprawnie, to na początku przyszłego roku zostanie podpisana umowa.

Obecnie komunikacja między wyspami odbywa się za pomocą promów, które nie posiadają wystarczającej przepustowości, a ich funkcjonowanie mogą zakłócić zmienne warunki atmosferyczne.

Całkowita długość tunelu wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra w formie jednorurowego tunelu drążonego. Średnica wewnętrzna tunelu będzie miała 12 metrów.

W tunelu powstanie dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 metra, a poniżej jezdni będzie galeria ewakuacyjna.

Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 775,6 miliona złotych.

 

Źródło: infoludek.pl