Zmarł założyciel szwedzkiego koncernu STENA

lip 16, 2013 | Stena Line

1photo Sten Allan Olsson W wieku 96 lat zmarł przedsiębiorca i armator, założyciel globalnego koncernu STENA – Sten Allan Olsson. Firmy koncernu od lat działają również w Polsce, są to Stena Line (linia promowa Gdynia-Karlskrona) oraz Stena Recycling.

Sten A. Olsson był jednym z największych przedsiębiorców w historii Szwecji. Urodził się w roku 1916 na wyspie Donsö, w południowej części archipelagu okalającego Göteborg.

Stena Allan Olsson swoje pierwsze przedsiębiorstwo, firmę handlową – Sten A. Olsson Metallprodukter, założył w wieku 22 lat. Przedsiębiorstwo było początkowo niewielką firmą handlująca złomem, ale szybko rozrastało się pod jego zarządem. W roku 1948 założył firmę żeglugową, która w latach pięćdziesiątych była już właścicielem 12 frachtowców i zarządzając kolejnymi dwunastoma jednostkami, świadczyła usługi w żegludze przybrzeżnej. Od dwóch imion założyciela powstała nazwa „Stena”. Dzisiaj STENA SPHERE jest odnosząca sukcesy grupą firm, które działają na całym świecie. Zatrudniająca ponad 20 tys. osób, z rocznym obrotem przekraczającym 60 miliardów koron szwedzkich.

Rok 1962 był przełomowym w historii firmy STENA. Wtedy to, Sten Allan zaangażował się w promowe przewozy pasażerskie na trasie Göteborg – Skagen. Był to początek STENA LINE, która rozrosła się do jednej z największych firm promowych na świecie.

Sten Allan Olsson nie był typem menedżera, który spocząłby na laurach, z dala od działań operacyjnych firmy. Pracowity, prowadził firmę pewną ręką by osiągać zamierzone cele. Niemal do końca życia brał osobiście udział w zarządzaniu firmą. Był znany z innowacyjności oraz z podejmowania decyzji w oparciu o intuicję połączoną z szybką analizą praktyczną. Jego zarządzanie można sprowadzić do filozofii: Możesz być tak dobry jak informacje, które zgromadzisz.

W dniu 80-ych urodzin Stena Allana, w roku 1996, rozpoczęła działalność Fundacja Stena Allana Olssona na  rzecz badań i kultury, poprzez którą rodzina Stena Allana wspiera badania i działania kulturalne.