TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

500x80 1legal

Nowy nabytek Euroafrica zacumował przy nabrzeżu Bułgarskim w Szczecinie

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Euroafrica

Czytaj więcej: Nowy nabytek Euroafrica zacumował przy nabrzeżu Bułgarskim w Szczecinie

W sobotę przy nabrzeżu Bułgarskim do portu w Szczecinie wpłynął prom „Copernicus”. Prom w grudniu 2017 roku kupiła od poprzedniego właściciela z Włoch Euroafrica.

Prom został zbudowany w 1995 roku we włoskiej stoczni Fincantieri. „Copernicus” ma wejść do eksploatacji na przełomie maja i czerwca na lini Świnoujście - Ystad lub Trelleborg. Do tego czasu jednostka przejdzie gruntowny remont oraz modernizację. Prom zostanie oddany w zarząd handlowy do Unity Line i prawdopodobnie zastapi prom "Kopernik". 

"Copernicus” to siostrzana jednostka eksploatowanego przez Unity Line „Galileusza”

 

MiO

 

 

MSZ: uprowadzeni marynarze ze statku "Szafir" skontaktowali się z rodzinami

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Euroafrica

Czytaj więcej: MSZ: uprowadzeni marynarze ze statku

Kapitan, trzej oficerowie i marynarz ze statku "Szafir" uprowadzeni u wybrzeży Nigerii skontaktowali się z rodzinami, informując je, że są cali i zdrowi - poinformowało w niedzielę MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że mając na uwadze bezpieczeństwo - życie i zdrowie marynarzy, nie przekazuje dodatkowych informacji.

Pięciu uprowadzonych w piątek marynarzy to członkowie 16-osobowej załogi statku "Szafir". Pozostałe 11 osób, jak podało MSZ, jest w kontakcie z konsulem. Wszyscy są bezpieczni i w poniedziałek mają pod eskortą łodzi patrolowej oficerów nigeryjskiej marynarki wojennej dotrzeć do portu docelowego. Polski konsul po przybyciu statku "Szafir" ma w poniedziałek niezwłocznie objąć załogę stosowną opieką konsularną.

"W trosce o naszych obywateli, MSZ i ambasada RP w Abudży pozostają w stałym kontakcie z władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy" - zapewniło MSZ.

Informację o tym, że pięciu polskich marynarzy żyje przekazała w niedzielę także firma pośrednicząca w zatrudnieniu załogi statku. Szef firmy Polaris Usługi Morskie Michał Czerepaniak powiedział PAP, że uprowadzeni są cali i zdrowi. W sobotę poinformował z kolei, że "Szafir" jest obecnie w drodze do nigeryjskiego portu Onne, niedaleko Port Harcourt.

W centrali MSZ działa od piątku międzyresortowy zespół kryzysowy, który koordynuje dalsze działania. Służby państwowe otoczyły opieką rodziny członków załogi, deklarując wszelką pomoc, w tym opiekę psychologiczną. W kontakcie z rodzinami pozostają także urzędy wojewódzkie.

Spółka Euroafrica, do której należy "Szafir", w komunikacie prasowym informowała w piątek kiedy doszło do uprowadzenia, że statek został zaatakowany z dwóch łodzi przez uzbrojonych piratów, w odległości ok. 35 mil morskich od wybrzeży Nigerii.

Śledztwo w sprawie porwania polskich marynarzy prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie.

 

Źródło: wiadomości.wp.pl

Nigeryjscy piraci zaatakowali statek szczecińskiego armatora, 5 marynarzy znajduję się w niewoli

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Euroafrica

Czytaj więcej: Nigeryjscy piraci zaatakowali statek szczecińskiego armatora, 5 marynarzy znajduję się w niewoli

Piraci porwali marynarzy ze statku w Nigerii. Cała akcja odbyła się w nocy. Jednostka płynęła z belgijskiej Antwerpii do portu Onee w Nigerii.Informację potwierdził już polski MSZ i konsulat Polski w Abudży.

Zaatakowana jednostka to drobnicowiec "Szafir", który należy do polskiego armatora Euroafrica. 

Porywacze nie nawiązali do tej pory kontaktu i nie przedstawili żadnych żądań - powiedział szef dyplomacji Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej.

 

 

Dwa nowe statki dla Euroafrica Shipping Lines

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Euroafrica

Czytaj więcej: Dwa nowe statki dla Euroafrica Shipping Lines

Szczeciński armator Euroafrica powiększył flotę o dwa drobnicowce, które będą wzmocnieniem dla Linii Afryki Zachodniej działającej od 1958 roku, operującej regularnie pomiędzy Europą Północną / Północno-Zachodnią oraz portami Afryki Zachodniej (Zatoka Gwinejska). Serwis ten obsługiwany jest przez uniwersalny tonaż przystosowany zarówno do przewozu towarów zjednostkowanych , jak i masowych.

Nowe statki to Asiaborg i Australiaborg mające po 143 m długości, 21,5 m szerokości, 9,69 m zanurzenia. Zostały przejęte od holenderskiego armatora Royal Wagenborg. Gotowość i wejście na morza i oceany planowane są na wrzesień i październik. Będą zawijać do afrykańskiego portu Abidjan, Tema, Lagos, Douala.

W skład floty wchodzi teraz 11 jednostek - pięć drobnicowców, dwa statki wielozadaniowe, jeden kontenerowiec i trzy promy. W ofercie firmy znajdują się przewozy konwencjonalnych ładunków drobnicowych, ładunków typu RORO (samochody ciężarowe, wagony kolejowe), a także rejsy pasażerskie na statkach towarowych.

 

MiO

 

 

 

Zbiórka publiczna Fundacji Ludziom Morza

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Euroafrica

Czytaj więcej: Zbiórka publiczna Fundacji Ludziom MorzaInformujemy, że Fundacja „Ludziom Morza” – organizacja pożytku publicznego, jest organizatorem zbiórki publicznej pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” w niedzielę 02 listopada 2014 roku, w godzinach 12.00-16.00. Celem zbiórki jest pozyskanie środków na rzecz ofiar wypadków i katastrof morskich oraz ich rodzin.

"Planujemy zorganizowanie zbiórki przy udziale wolontariuszy związanych z morzem: marynarzy oraz obecnych i byłych pracowników firm morskich. Zaprosiliśmy do uczestnictwa m.in. marynarzy ze Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich.

Przy okazji zbiórki prezentować będziemy wydawnictwo „Jan Heweliusz – Pamiętamy”. Książka wpisuje się w charakter Święta Zmarłych, ponieważ poświęcona jest tragicznie zmarłym w katastrofie promu „Jan Heweliusz”. Do uczestnictwa w kweście zaprosiliśmy również autorkę, panią Kingę Brandys, która będzie wręczać swoją książkę hojnym darczyńcom w podziękowaniu za wsparcie.

Zgodnie z wymogami nowej ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych Fundacja „Ludziom Morza” zgłosiła zamiar przeprowadzenia zbiórki publicznej na rządowym portalu www.zbiorki.gov.pl i uzyskała dla swojej zbiórki numer 2014/1131/OR.

Wszystkich szczecinian zapraszamy serdecznie do wparcia zbiórki Fundacji „Ludziom Morza”." - Zarząd Fundacji „Ludziom Morza”