Zarząd Portów do prezydentów Szczecina i Świnoujścia: Obniżcie stawki

lis 14, 2013 | Port Szczecin

1portszczecinptakObniżenia stawek za wieczyste użytkowanie gruntów będzie domagać się od prezydentów Szczecina i Świnoujścia zarząd portów w tych miastach.

Według dyrekcji, władzom miast pozwala na to ostatnie rozporządzenie rządu w tej sprawie.

– Wniosek trafi do Piotra Krzystka i Janusza Żmurkiewicza jeszcze w tym tygodniu – mówi Aneta Szreder-Piernicka z Zarządu Portów. – Potem będziemy czekać na decyzje, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego.

Prezydent Szczecina nie chce powiedzieć, jaka będzie jego odpowiedź na pismo. – Jest procedura, która musi być przeprowadzona. Argumenty będą przeanalizowane przez naszych prawników. Na dziś opinie prawne mówią, że nie ma podstaw do obniżenia stawki. Po zapoznaniu się z argumentacją, zapadnie ostateczna decyzja – zapowiada Krzystek.

Od kilku lat spółki portowe w Szczecinie i Świnoujściu płacą dziesięciokrotnie większe opłaty za użytkowanie terenów niż firmy w Trójmieście. To dlatego, że tamtejsi prezydenci uznali porty za obiekty ważne dla obronności kraju. Zgodnie z przepisami pozwala to na obniżenie stawek.

Władze Szczecina i Świnoujścia nie chcą obniżyć stawek, dopóki nie pozwoli na to specjalna ustawa, którą mają przygotować posłowie.

 

Źródło: radioszczecin.pl