Uroczyste złożenie podpisów miało miejsce 30 września 2019 roku w siedzibie Muzeum. Wzięli w nim udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, oraz Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Łukasz Greinke.
Na mocy porozumienia, strony zobowiązały się do wspólnej promocji budowy Portu Centralnego, oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Prezes Zarządu Portu Gdańsk podkreślił szanse, jakie daje sąsiedztwo inwestycji:
„Na pierwszym spotkaniu, gdy rozłożyliśmy obie mapy i zobaczyliśmy, że te dwie inwestycje na siebie nie zachodzą, a mogą się bardzo doskonale uzupełniać – szybko zrozumieliśmy, że tak właśnie powinno być. Ta infrastruktura, którą budujemy, aby obsługiwać ruch pasażerski, powinna zostać wykorzystana przy promocji MIIWŚ i filii, która będzie znajdowała się na Westerplatte i będzie naturalnym miejscem, do którego będą pasażerowie przybywali”.
Zarząd Portu oraz Muzeum podejmą się szeregu wspólnych działań w zakresie promocji, takich jak prowadzenie wspólnych wykładów, wystaw czy organizowanie wizyt studyjnych.
„To jest najważniejsze dla nas historyków i muzealników, ale także w sensie biznesowym i turystycznym. Kwestie biznesowe ważne są dla Portu Gdańskiego a turystyczne i dla nas i dla samego Miasta Gdańska i dla Polski. Według danych Gdańskiej Organizacji Turystycznej z 3 100 000 turystów i odwiedzających Gdańsk w zeszłym roku największa ich liczba trafiła na Molo w Brzeźnie, ale drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Westerplatte z pułapem 14,4%. Miejsce 5 zajmuje MIIWŚ z 10% wskaźnikiem. To pokazuje, że przy tej współpracy – synergii w tych trzech zakresach – memoratywnym, muzealnym ale też turystycznym uda nam się prawdopodobnie w ciągu liku lat stworzyć największą atrakcję turystyczną w Gdańsku, a być może w Polsce” – dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Port Gdańsk