Zacieśnienie trójstronnej współpracy portów Ystad, Szczecin i Świnoujście oraz Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

sie 30, 2016 | PŻB

1abctytulowe

W dniu 29 sierpnia br. w szwedzkim porcie Ystad na promie Mazovia przedstawiciele zarządów portów oraz polskiego armatora promowego podpisali List Intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy.  

W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci wszystkich stron w osobie Piotra Redmerskiego, prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej oraz prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Dariusza Słaboszewskiego i Bjorna Bostroma dyrektora portu Ystad.

Głównym celem dokumentu jest zagwarantowanie odpowiedniej infrastruktury obu portów i obsługi dużych promów, które PŻB zamierza wprowadzić na trasie Świnoujście – Ystad. 

Jak wynika z treści listu, porty uwzględniając warunki techniczne dwóch nowych promów, zapewnią pełną ich obsługę w zakresie cumowania, załadunku i rozładunku wszelkich pojazdów.  Prawdopodobnie kontrakt na budowę obu jednostek zastanie podpisany jeszcze w tym roku, natomiast  już pierwsza z nich ma być ukończona i przejść do eksploatacji  w 2019 roku.

Dane dotyczące nowych statków (ro-pax):

Długość – 228 m

Szerokość – 31 m

Linia załadunkowa – 3500 m

Zanużenie  – 6.4 m

Nośność – 10 000 DWT

Paliwo  – Dual fuel (MGO/ LNG)

Ilość pasażerów – 900

Ilość kabin / łóżek – 250/700 

Możliwość przewozu wagonów kolejowych na jednym lub dwóch statkach – w opcji

Koszt budowy jednostki szacuje się na 450 mln.

„Promy, które zostaną wybudowane, muszą gdzieś zawijać, dlatego tak ważna jest kooperacja z portami w Polsce i Szwecji” – zaznaczył prezes PŻB.

Podczas konferencji towarzyszącej podpisaniu listu był obecny Paweł Brzezicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Innowacji Szwecji.  To wydarzenie jest następstwem wcześniejszych działań, dotyczących aktywizacji sektora przemysłu okrętowego w Polsce i przyjęcia tzw.  ustawy stoczniowej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017r.

>>GALERIA ZDJĘĆ<<

MiO