Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za ponad 5,7 mln zł

lis 13, 2023 | Polskie nowości

Zabytkowa Latarnia Morska Kołobrzeg zostanie poddana gruntownej renowacji za kwotę ponad 5,7 mln zł – poinformował kołobrzeski magistrat. Umowę na wykonanie prac podpisano z Konsorcjum WS z Siemyśla.

Jak podał w komunikacie prasowym rzecznik kołobrzeskiego magistratu Michał Kujaczyński, umowę na zadanie „Renowacja Fortu Unieście z Latarnią Morską” podpisano w czwartek z Konsorcjum WS z Siemyśla.

Koszt prac, których realizację zaplanowano na 280 dni, to ponad 5,7 mln zł, w tym 5 mln zł stanowi rządowe dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Remont obejmie prace remontowe muru oporowego, naprawę konstrukcji muru, remont bastionu, wieży fortu, wieży latarni, remont laterny, elewacji, drzwi drewnianych, naprawę elektryki, zasilania iluminacji i wykonanie iluminacji.

Plac budowy wykonawca przejmie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wtedy też ma być znany dokładny harmonogram prac.

Wiadomo już, że podczas prac do latarni morskiej będzie można wejść, ale niestety, korzystanie np. z tarasu widokowego będzie niemożliwe – poinformował Kujaczyński.

Dodał, że z uwagi na zabytkowy charakter budowli, wykonawca podczas remontu będzie współpracował z ekspertami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Cytowana w komunikacie prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska zaznaczyła, że latarnia morska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na Pomorzu Zachodnim i jedną z najważniejszych wizytówek Kołobrzegu. Podkreśliła również, że zewnętrzna część latarni zostanie poddana renowacji po ponad 40 latach od ostatniego kapitalnego remontu.

autorka: Inga Domurat

Źródło: PAP