Tę książkę powinien znać każdy pasjonat morza, także pracujący w obszarze gospodarki morskiej. „Z Lublina na oceany”, autorstwa kapitana Zbigniewa Saka trafia właśnie do księgarń. Wydawcą jest wydawnictwo KADRUK ze Szczecina. Autor opisuje w niej nie tylko swoją życiową „przygodę” z morzem zarówno na polskich statkach jak i u zagranicznych armatorów. Pisze o historii żeglugi morskiej w tym promowej, zakulisowych działaniach, które do tej pory nie miały jeszcze przekazu publicznego. A proszę wierzyć, że są interesujące i prawdziwe. To przeżycia człowieka, który przez wiele lat spędził na morzu, dowodząc statkami pływającymi po wszystkich oceanach świata. Pisze ciekawie, z nerwem bystrego obserwatora i komentatora, ze swoistym humorem i dowcipem, zawsze z wnikliwą puentą.
Chociaż kapitan od wielu lat jest na emeryturze, dopiero niedawno urzeczywistnił zamierzenie utrwalenia swoich doświadczeń i przeżyć.
– Książkę napisałem praktycznie w ciągu roku, powiada autor Zbigniew Sak. Przez kilka miesięcy trwała jej adiustacja, dopracowywanie szczegółów, dopasowywanie zdjęć, przygotowanie map i wykresów, sprawdzenie kilku faktów. Wyjątek stanowi rozdział „Tragedia Nysy”, którą napisałem ponad dwadzieścia lat temu, wzruszony ogromem tragedii. Pisząc, korzystałem głównie z mojej pamięci podpierając się lakonicznymi notatkami, które często sporządzałem podczas rejsów. Przydały się bezapelacyjnie, tak komentuje swój warsztat pisarski autor.
W swoim zawodowym życiu nie unikał kapitan Sak zadań trudnych i nietuzinkowych, o czym świadczą opisane zdarzenia. Zawsze się jednak z nich wywiązywał modelowo ku zadowoleniu zwierzchników i samego siebie. W 38 opowiadaniach zawarta została morska historia pokolenia II Rzeczpospolitej, które owładnięte jak kapitan, autentyczną miłością do morza w Polsce Ludowej, budowało nową branżę gospodarki. Walor ten został dostrzeżony i wysoko oceniony przez kierownictwo serii wydawniczej „Księgi Floty Ojczystej”. Pozycja ta wpisana została bowiem pod 66 numerem Biblioteki Naukowej.
Kapitan Zbigniew Sak zawsze hołdował silnej pozycji kapitana, jednoosobowo odpowiadającego za bezpieczeństwo załogi, statku i ładunku. Był zwolennikiem dyscypliny i ogromnego szacunku dla polskiej bandery. Ten drogowskaz przeświecał każdej jego decyzji. Ogromny szacunek dla dokonań poprzedników, wielkich osobowości, przewija się w wielu miejscach książki. Wzrusza opis tragedii statku m/s” Nysa”, który zatonął pochłaniając 18 istnień ludzkich. Kapitan Sak i jego załoga byli naocznymi świadkami tego dramatu. Przeżycia wówczas doznane na trwałe odcisnęły swój ślad w jego sercu, czego wyrazem jest rozdział „Tragedia Nysy”.
Autor z „Lublina na oceany” pływał w czasach, kiedy nie było jeszcze opracowanych i wdrożonych procedur bezpieczeństwa przeciw terrorystycznego. A sytuacji zagrażającej życiu pasażerów promowych doświadczył osobiście. Dowodząc promem „Gryf” odebrał wiadomość o podłożonej bombie, która wybuchnąć miała w połowie drogi z Ystad do Świnoujścia. Jaką własną procedurę uruchomił kapitan Zbigniew Sak? – dowiedzieć się można czytając opowiadanie „Długa noc”. Niewątpliwą wartością książki jest też szczerość z jaką podchodzi autor do własnych życiowych porażek oraz potrzeba naprawienia błędów i wyrządzonych krzywd innym, które ciążyły na jego sumieniu. Robią wrażenie, podobnie jak miłosne wyznania.
W tworzeniu żeglugi promowej przez Bałtyk ma swój udział kapitan Sak, który jest współinicjatorem i współorganizatorem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Kołobrzegu. Z firmą tą związany był przez wiele lat, pełniąc w niej dwukrotnie funkcję dyrektora do spraw żeglugowo-handlowych. Wiele interesujących i pasjonujących wątków z początkowych lat życia tego przedsiębiorstwa opisanych zostało w kilku rozdziałach wydawnictwa. Do dziś nie jest mu obojętna przyszłoś tego armatora. W chwili zagrożenia bezsensowną sprzedażą, potrafił zaktywizować środowisko kapitanów i napisał list otwarty do ministerstwa skarbu państwa w sprawie obrony PŻB.
Wodowanie książki a zarazem spotkanie z autorem odbędzie się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie w sobotę 19.09.br, w Sali Kolumnowej o godz. 12.30 ,na które serdecznie zapraszamy.