XX. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

sty 7, 2013 | Euroafrica

afunmorzEuroafrica Linie Żeglugowe oraz Fundacja  „Ludziom Morza” uprzejmie informują, iż w dniu 14 stycznia 2013 roku przypada XX. Rocznica zatonięcia promu „ Jan Heweliusz”. Jest to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej. Dla upamiętnienia tego zdarzenia armator promu, firma Euroafrica, ufundowała pomnik, który został posadowiony w bliskim sąsiedztwie pomnika „ Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Odsłonięcie pomnik nastąpi podczas uroczystości rocznicowych, które odbędą się w niedzielę 13 stycznia 2013r.

O godzinie 11:00 przy pomniku „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, odbędzie się Apel pamięci zaginionych w katastrofie morskiej promu „Jan Heweliusz”. Ceremonia odprawiona zostanie przy udziale Kompanii Honorowej Akademii Morskiej w Szczecinie, z towarzyszeniem pocztów sztandarowych Euroafrica Linie Żeglugowe, Polskiej Żeglugi Morskiej, Starszych Mechaników Morskich oraz Akademii Morskiej w Szczecinie. W trakcie Apelu odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający XX. Rocznicę katastrofy.

Inspiracją do formy pomnika był kształt podwójnego polera (elementu morskiego służącego do mocowania lin cumowniczych), który przypomina także stylizowana literę H ( od nazwy Heweliusz). Kształt ten nawiązuje do rzymskiej liczby XX ( rocznica katastrofy) oraz obrazuje połączone ze sobą krzyże, co ma symbolizować ludzi połączonych tragicznym wydarzeniem. Postument pomnika wykonany został z mylonitu, nazywanego również skałą bałtycką. Kamień ten swoją fakturą i kolorytem przypomina fale Morza Bałtyckiego.

O godzinie 15:00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji ofiar katastrofy. Bezpośrednio po mszy św. Odbędzie się w Katedrze okolicznościowy koncert literacko-muzyczny poświecony pamięci Tych, którzy zginęli. Wystąpi Grzegorz Turnau z zespołem oraz muzycy z Akademii Sztuki w Szczecinie. Koncert będzie rejestrowany i z inicjatywy Fundacji „Ludziom Morza”, organizacji pożytku publicznego wspierającej ofiary wypadków i katastrof morskich zostanie opublikowany w formie albumu muzycznego.

Wszystkie zainteresowane osoby uprzejmie zapraszamy  do wzięcia udziału w uroczystościach.

Zwyczajem lat ubiegłych, załogi promów pływających do Szwecji zrzucą w miejscu katastrofy okolicznościowe wieńce.