XI-te Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego – co dalej z Flagowymi Projektami Stoczniowymi i Polską Energetyką Wiatrową?

kwi 15, 2024 | Polskie nowości

Kolejne seminarium będące forum wymiany poglądów i opinii dotyczących rodzimej gospodarki morskiej, z koncentracją na problematyce stoczniowej, portowej i offshore.

Już po raz drugi piątkowy dzień seminarium rozpoczął się od debaty „Offshore Wind & Shipbuilding – co dalej z Flagowymi Projektami Stoczniowymi i Polską Energetyką Wiatrową?”, którą poprowadził Andrzej Montwiłł – Prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

W debacie uczestniczyli:

Poseł Arkadiusz Marchewka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Paweł Porzycki – Dyrektor Zarządzający Funduszu Rozwoju Spółek S.A. / Prokurent,

Jarosław Siergiej – Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.,

Rafał Zahorski – Członek Rady Nadzorczej w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan”,

Daniel Opas – Prezes Zarządu Morskiej Stoczni Remontowej S.A.

Patryk Zbroja – Członek Rady Nadzorczej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Ciekawe wypowiedzi uczestników debaty jak również zgromadzonych na sali przedstawicieli przedsiębiorstw polskiej gospodarki morskiej z całego polskiego wybrzeża. Były pytania do uczestników debaty ale i wypowiedzi, opinie dotyczące przeszłości, teraźniejszości ale i oczywiście przyszłości, w tym planów politycznych i biznesowych zarówno rządu jak i nowych zarządzających spółkami Skarbu Państwa.

Druga część piątkowej części seminarium to prezentacje i dyskusje skupiające się na poniższej tematyce:

1. Inwestycje Offshore Wind – szanse, zagrożenia.

2. Perspektywy kształcenia pracowników na przykładzie EDU OFFSHORE WIND 2024.

3. Magazynowanie i autoprodukcja energii elektrycznej.

4. Strategie ESG. Środki z KPO. Fundacje rodzinne.

5. Praktyki kontrolne podczas transgranicznego świadczenia usług.

6. Zatrudnianie cudzoziemców w sektorze Offshore Wind & Shipbuilding.

W seminarium, jak zwykle można było wyróżnić trzy zasadnicze części:

1. Debatę wraz z wykładami prelegentów.

2. Spotkania B2B uczestników z ekspertami i specjalistami celem wymiany wiedzy i doświadczeń, oraz zwiększenia wzajemnego zaufania.

3. Czwartkowy koncert (już tradycja) i piątkową kolację uczestników kolejnego seminarium (też tradycja), gdzie spotkania przy muzyce były kolejną okazją do rozmów i integracji środowiska gospodarki morskiej.

Dzięki prelegentom i uczestnikom XI-tym Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego było bardzo udanym wydarzeniem co najlepiej obrazuje bardzo duże zadowolenie uczestników z przyjętej formy seminarium z debatą jako jeden z kluczowych jego elementów. A skoro uczestnicy byli zadowoleni to Zachodniopomorski Klaster Morski następne seminarium, już XII, planuje w dniach 21-23 listopada 2024. I już dzisiaj zachęcamy do udziału w nim. Miejsce raczej to samo bo gościnne progi Seaside Park Hotel dodają atmosfery całemu wydarzeniu.

Zarząd Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego