Przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu systematycznie rosną. W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku, przeładowano w obu portach 17,5 mln ton. Jest to wynik lepszy o 4,5%, porównując wyniki za analogiczny okres ubiegłego roku.
Zwiększone obroty odnotowano niemal we wszystkich grupach towarowych, z wyjątkiem przeładunków rudy.
Do września b.r. przeładowano 7,7 mln ton drobnicy. Jest to o 10% więcej w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W grupie tej odnotowano wzrost przeładunków kontenerów na poziomie 20,1%.
Również wiodące towary z grupy ładunków masowych wpisują się w ogólny trend zwiększających się przeładunków. Porównując trzy kwartały ubiegłego i bieżącego roku, w Portach Szczecin-Świnoujście przeładowano 3,6 mln ton węgla (6,4% więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku) i 1,1 mln ton zbóż (wzrost 6,5%)
O 15,6% w obu portach wzrosły także przeładunki towarów z tzw. grupy „inne masowe”. Wśród nich znalazły się m. in. nawozy, kruszywa, kamień wapienny, metanol i kwas siarkowy. Od początku roku przeładowano 2,4 mln ton towarów z tej grupy.
Również w przeładunkach ropy widoczny jest wzrost. W ciągu dziewięciu miesięcy 2014 roku przeładowano 1,23 mln ton ropy, czyli o 1,3% więcej niż w poprzednim okresie.
W całym ubiegłym roku łączny tonaż ładunków, jakie zostały przeładowane w zespole portowym Szczecin-Świnoujście, wyniósł niemal 22,8 mln ton. Według prognoz, 2014 będzie pod tym względem lepszy – prognozy zakładają przekroczenie 23 mln ton.
Powyższe wyniki przeładunków to sukces polityki realizowanej przez Zarząd Spółki. Świadczą one o skutecznym dostosowaniu się do zmieniającej się sytuacji na rynku transportowym, a także o odpowiednio zaplanowanych i realizowanych inwestycjach Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, który na dzień dzisiejszy jest jednym z największych inwestorów regionie.