Wyprawa Narwik 2015 – trwa rekrutacja

mar 27, 2015 | Polskie nowości

1narwik201530 maja br. kapitan Maciej Krzeptowski wraz z załogą złożoną m.in. z uczniów szczecińskich szkół wyruszy w niesamowitą podróż do norweskiego miasta Narwik.

Głównym celem wyprawy jest dopłynięcie do norweskiego miasta Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich.

Wyprawa Narwik 2015, którą dowodzić będzie kapitan Maciej Krzeptowski, to rejs edukacyjny, zorganizowany w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego „Rejsy Odkrywcy” dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. W programie podróży znalazły się zagadnienia powiązane między innymi z historią, biologią i geologią.

Szczecińska młodzież popłynie aż na daleką Północ – za koło polarne, do Archipelagu Svalbard, na wyspę Spitsbergen i Polską Stację Polarną Horsund. Jej głównym celem będzie norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W roku 2015 mija 75. rocznica walk o Narwik i zatonięcia w jego pobliżu ORP „Grom”.

Młodzi żeglarze ze Szczecina, wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa, przekroczyły koło polarne. W 2015 roku mija 58 lat od tego niezwykłego rejsu polskich żaglowców do Narwiku.

Podczas wyprawy, załoga jachtu „Stary” spotka się także w Narwiku z Konsulem Honorowym Rzeczpospolitej Polskiej w Trondheim oraz złoży kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Hakvik. Co więcej, do urn pobrana zostanie ziemia z pola bitwy, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym. Przewidziane są także konkursy: fotograficzny pt. Przyroda Skandynawii i Archipelagu Svalbardzkiego oraz Poczta butelkowa.

W trakcie rejsu uczestnicy zapoznają się między innymi z przyrodą Danii i Norwegii, w tym popłyną przez niezwykłe fiordy, dopłyną do Lofotów, Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i innych wysp archipelagu Svalbard. Żeglować będą przez Morze Bałtyckie, Atlantyk (Morze Północne, Morze Norweskie, Morze Barentsa), Ocean Arktyczny.

Wyprawę poprowadzi kapitan Maciej Krzeptowski, który dowodził już młodzieżową Wyprawą Islandia 2009. Załoga pożegluje na jachcie „Stary” z Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Tym samym, na którym polscy żeglarze odbyli znane rejsy oceaniczne, między innymi wokół Ameryki Południowej (Cape Horn Antarctica 2002-2003), dookoła Ameryki Północnej przez Przejście Północno-Zachodnie (QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006-2007), dookoła Islandii (Wyprawa Islandia 2009).

Po rejsie zostanie zorganizowana w Zamku Książąt Pomorskich i Galerii Prezydenckiej w Urzędzie Miasta wystawa porejsowa pokazująca przyrodę Skandynawii i Arktyki.

Wyprawa Narwik 2015 została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Co ważne, wciąż prowadzona jest rekrutacja osób, które chciałby wziąć udział w rejsie. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony internetowej: www.centrumzeglarskie.pl.

W wyprawie może wziąć udział młodzież w wieku od 16 lat, którą łączy ze Szczecinem miejsce nauki lub zamieszkania. Liczyć się będzie umiejętność pracy w zespole, jak również doświadczenie żeglarskie, działalność w Szkolnych Kołach Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Sekcjach Centrum Żeglarskiego i innych organizacjach wodnych. Organizatorzy wyprawy podkreślają jednak, iż w załodze przewidziano również miejsca dla osób, które nie posiadają doświadczenia żeglarskiego.

Więcej informacji o wyprawie Narwik 2015 oraz rekrutacji udziela koordynator naboru Piotr Owczarski (owczarski@tstd.pl), kapitan Maciej Krzeptowski (maciej_krzeptowski@wp.pl) lub Centrum Żeglarskie (ul. Przestrzenna 21 Szczecin, tel. 94 46 00 844).

Szczegóły są dostępne również na stronie internetowej: http://centrumzeglarskie.pl/aktualnosci/1023-wyprawa-narwik-2015-prelekcja-i-rekrutacja.html

Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie Żeglarski Szczecin (ul. Bronisławy 17a/5). Współorganizatorami wyprawy są: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin, Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Jacht Klub Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie.

UM Szczecin