Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości wesprze rozwój i zaangażuje się w działania na rzecz Inteligentnej Specjalizacji Pomorza z obszaru Technologie offshore i portowo-logistyczne (ISP1). List intencyjny został podpisany dziś przez Tomasza Szymczaka – Prezesa Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz Jowitę Zielinkiewicz – Przewodniczącą Rady ISP1 – Dyrektor Działu Innowacji i Pozyskiwania Funduszy w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Zadaniem obu stron jest doprowadzenie do zwiększenia potencjału, aktywności i siły rozwojowej branżowych przedsiębiorstw skupionych w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, które zostały wyłonione w ramach konkursu przeprowadzonego przez Departament Rozwoju Gospodarczego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
– Członkami Rady Inteligentnej Specjalizacji ISP1 są pracownicy i właściciele firm, będących uczestnikami specjalizacji z obszaru technologii offshore i portowo-logistycznych. Na co dzień stoi przed nimi wiele wyzwań i angażujących zadań organizacyjnych. Stąd potrzeba zaangażowania zewnętrznej instytucji i wsparcia naszej specjalizacji między innymi w organizacji spotkań branżowych i konferencji promujących nowoczesne technologie możliwe do wykorzystania w branży. Mamy nadzieję, że w tych i wielu innych działaniach pomoże nam STARTER – mówi Jowita Zielinkiewicz – Przewodnicząca Rady ISP1.
Pierwszym wspólnym wyzwaniem podmiotów będzie organizacja konferencji zrzeszającej podmioty z branży portowo-logistycznej. Jej termin przypada na 21 czerwca 2018 r. Wydarzenie wesprze również Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
STARTER w swojej długoletniej działalności obejmował programami akceleracyjnymi start-upy z różnych branż, m.in. po sukcesie projektu Starter Rocket. Teraz, przyszedł czas na rozwój i inkubację przeznaczoną ściśle branży morskiej, która w sposób naturalny bliska jest Miastu Gdańsk. Istotnym punktem współpracy jest też aktywizacja studentów kierunków ścisłych, tj. hydrotechniki. To oni w przyszłości mają zasilić szeregi branży portowo-logistycznej. Niestety, młodych ludzi wciąż brakuje. Ponadto działania mają na celu transfer technologii do biznesu.
– Inwestycje liniowe ożywiły porty w Gdańsku oraz w Gdyni. Mamy coraz bardziej rozbudowaną infrastrukturę, która pozwala na swobodny przepływ towarów. Branża morska rośnie dzięki środkom unijnym i naszemu członkostwu w Unii Europejskiej. Zadaniem STARTERA jest dostarczenie jej rozwojowych start-upów, tak jak robią to sąsiedzi z Europy Zachodniej. Nie zamykamy się we własnym gronie. Czerpiemy z doświadczenia najlepszych coachów. Staramy się wprowadzać dobre wzorce – mówi Tomasz Szymczak, prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to 11-tysięczna społeczność, którą łączy idea przedsiębiorczości. Do STARTEROWEGO grona należą: dzieci, młodzież, nauczyciele, początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy oraz mentorzy. Z wielofunkcyjnej przestrzeni STARTERA skorzystało już ponad 500 startupów, a ponad 70 firm wynajęło przestrzeń na warunkach komercyjnych. STARTER odpowiada za projekty edukacyjne i wspierające biznes, takie jak: Startup Contest (organizowany wraz z infoShare), Clipster (tworzony wraz z Alfabeat), Akademia Gdańskiego Przedsiębiorcy, Lekcje Przedsiębiorczości czy Go Creative. Biznes na Start. W tym miejscu pierwsze kroki stawiały firmy: SentiOne, Everytap, Solwit SA, Quantum Lab czy Let’s Deliver. W styczniu 2018 roku STARTER obchodzi 6-lecie otwarcia siedziby przy ul. Lęborskiej 3b.
STARTER jest prowadzony i finansowany przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, której fundatorem jest Miasto Gdańsk.
Więcej informacji: http://www.inkubatorstarter.pl